– Na drogach kierujmy się miłością – nalepkę tej treści ze słowami papieża Jana Pawła II można było zobaczyć na kilku motocyklach i samochodach.
Jednym z powodów takiego charakteru początku festynu było poniedziałkowe święto patrona kierowców św. Krzysztofa, ale nie tylko. To właśnie przez Dziwiszów przebiega jedna z najbardziej malowniczych, ale i niebezpiecznych dróg w kierunku Świerzawy i Legnicy.
Z powodu brawury niektórych kierowców często dochodzi tam do wypadków.
W obchody festynu aktywnie włączyła się policja, która właśnie w jego trakcie rozpoczęła w regionie jeleniogórskim akcję „Stop 24”. Kierowcom, którzy nie jeżdżą samochodami w godzinach 24 – 4 rano, rozdawano naklejki z hologramem.
– Takie pojazdy, spotkane w nocy przez policyjne patrole, są szczegółowo kontrolowane. Akcja ma zapobiec kradzieżom samochodów, najczęściej dokonywanym pod osłoną ciemności – wyjaśnia sierż. sztabowa Danuta Razmysłowicz z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
Na festyn złożyła się także tradycyjna biesiada, podczas której mieszkańcy Dziwiszowa i goście cieszyli się z jubileuszu wsi. To jedna z najładniej położonych miejscowości, która znajduje się na terenie gminy Jeżów Sudecki.
Domy zbudowane są tam na różnych wysokościach. Aby do niektórych dotrzeć, trzeba się nieźle napocić.
Rekompensatą są wspaniałe panoramy na okoliczne wzgórza.
<b> Złota historia </b>
Początki osadnictwa w Dziwiszowie, z niemiecka zwanym Berbisdorf, związane są z istniejącymi tu niegdyś kopalniami złota.
Ślady złotej historii uchowały się do dziś. Można je zobaczyć. Polecamy dwie wycieczki:
1. Z osiedla Zabobrze kierujemy się w stronę do Dziwiszowa. Od strony ogródków działkowych wchodzimy do lasu. Tam, na wyższym tarasie rzeki zobaczymy dziury w ziemi, przypominające leje po bombach i kamienie z krzyżami. To tutaj górnicy kopali złoto. Te kamienie oznaczają granice poszczególnych działek.
2. Z osiedla Zabobrze kierujemy się na górę Szybowcową. Przy starym basenie wchodzimy do lasu. Tam, wkrótce zobaczymy skrzyżowanie leśnych dróg. Po lewej stronie znajdziemy pole górnicze. Składa się ono z 50 granicznych kamieni i około 120 szybów, leżących po obu stronach przepływającego tamtędy strumienia. Warto się nad nim zatrzymać, może w jego nurcie błysną grudki cennego kruszcu?