Projekt współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013r.
Całkowita wartość projektu realizowanego przez MDK „Muflon” wyniosła ponad 506 tys. euro. - W ramach projektu przeprowadzono remont i modernizację sali widowiskowej MDK „Muflon”. Całkowicie przebudowano: scenę, która ma teraz 74 m2, zaplecze dla artystów, foyer, garderoby, pracownię plastyczną, wyremontowano elewację frontową budynku, wykonano termomodernizację, kupiono nowoczesne nagłośnienie i oświetlenie oraz inny niezbędny sprzęt – wyliczała Aleksandra Jarocińska.
Nowoczesna scena teatralno-koncertowa z rozsuwaną kurtyną i fantastyczna akustyka sali zapewnia komfortowe warunki widzom i artystom. Jej funkcjonalność podnoszą duże lustra do nauki tańca umieszczone na całej szerokości ściany. Zaplecze składa się z dwóch garderób z łazienkami. Krzesła nie są zamontowane na stałe, dzięki czemu możliwy jest ich dowolny układ w zależności od potrzeb organizowanego wydarzenia dla 150 osób.
Po stronie czeskiej część inwestycyjna wyniosła 156 tys. euro. W Jabloncu przebudowano scenę wielofunkcyjną w kinie Junior, wykonano remont zaplecza dla artystów przy kinie i Scenie Letniej oraz kupiono sprzęt nagłośnieniowy.
Oprócz działań inwestycyjnych trzyletni program zawierał różnorodne działania kulturalne, których celem było zbliżenie mieszkańców miast poprzez wzajemne poznanie kultur. - Zorganizowano łącznie 30 imprez w Jeleniej Górze i Jabloncu, które przyciągnęły 11.500 i ponad 1000 artystów oraz ekspertów. Były to takie wydarzenia, jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru, Polska Wielkanoc z Czeskim Gościem, Czeska Muzyka pod Chojnikiem, Weekend z Czeskim Filmem, Polskie Boże Narodzenie z Czeskim Gościem, Spotkanie z Muzyką – Na czeską nutę oraz Wernisaż konkursu fotograficznego „Jak żyjemy” – mówiła Aleksandra Jarocińska.
Podczas spotkań odbywały się warsztaty muzyczne, projekcje filmów polskich i czeskich, prezentacje amatorskich zespołów muzycznych, konkursów, poznano tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne partnerów projektu.
- Warto podkreślić, że wraz z czeskim partnerem zrealizowaliśmy również inne działania, jak Konferencja instytucji kultury czesko-polskiego pogranicza, Warsztaty plenerowe „Światłem pisane” oraz „Muflon Live” – polsko-czeskie granie – powiedziała dyrektorka MDK „Muflon”.
Goście z Czech oraz pracownicy domu kultury byli bardzo zadowoleni ze współpracy o czym świadczą kolejne plany wspólnych działań. W czerwcu odbędzie się już IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. –Z tak znakomitym partnerem nie sposób się rozstać i już cieszę się na kolejne przedsięwzięcia kulturalne – podsumowała Aleksandra Jarocińska.
- Współpracę oceniam bardzo dobrze, poznałam wielu ciekawych ludzi, poszerzyłam swoją wiedzę na temat sposobów organizacji różnorodnych imprez, a podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru poznałam nie tylko tradycje czeskie, ale również nasze regionalne, o których opowiadały zespoły ludowe – zaznaczyła Aneta Cicha-Kardysh z MDK „Muflon”.