Max Klezmer Band rozpocznie festiwal w najbliższy piątek o godzinie 19.00 koncertem w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Grupę założył w 1998 roku Max Kowalski. Inspiracją twórcy była muzyka żydowska, ale grupa otwarta jest na inne gatunki muzyczne. Obecnie zespół ma własny, oryginalny styl, w którym odnajdziemy elementy klezmerskie, bałkańskie, hinduskie oraz jazz.
- Dorobek zespołu to kilka płyt, z których ostatnia – „Tsunami” swoją premierę miała w 2007 roku. Ich muzyka to połączenie tradycji i nowoczesności, sięga w głąb duszy ludzkiej odkrywając wspólną kulturową i artystyczną tożsamość ludzi różnych nacji, skłania zarazem do refleksji i budzi radość życia. – informują organizatorzy. Max Klezmer Band ma za sobą wiele koncertów w Polsce i za granicą. Ich występy to śpiew i spektakle, o których publiczność pamięta bardzo długo.
Niezwykłym widowiskiem będzie z pewnością spektakl „Ifigenia Cygańska” w wykonaniu Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Wystawiony zostanie 16 maja w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice” jest jedną z najbardziej znanych grup eksperymentalnych na świecie. Szczególną uwagę poświęca on badaniom rdzennych i antycznych tradycji muzycznych. Ostatnio artystów związanych z tą grupą teatralną zainteresowała starożytna Grecja, jako kolebka kultury europejskiej. Teksty, zapis muzyczny i obrazowanie nie pochodzą jednak ze źródeł czytanych, lecz zostały odzyskane poprzez „zapominaną linię życia znajdującą się wewnątrz nas”. Aktorzy Teatru Gardzienice ożywili statyczne pozy i fragmenty muzyki, tak, że „postacie pląsają, wirują, unoszą się w powietrzu. A starożytność tańczy”. Spektakle Teatru Gardzienice są efektem długich badań. Artyści natomiast ożywiają epoki historyczne, odnosząc się do wciąż żywych tradycji etnicznych.
W ramach V Festiwalu Muzyki Teatralnej odbędzie się również koncert „Konieczny w Teatrze Staniszewskiego” w wykonaniu Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej. W jej sali koncertowej 5 maja o godzinie 15.00 zostanie pokazane to widowisko. 17 maja można się wybrać na „Krótką Historię Kroku Marszowego”, do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida, którą wystawi Teatr Cinema. Również 17 maja o godzinie 20.00 w Kościele św. Antoniego w Piechowicach Kapela Brodów zaśpiewa „Polskie Pieśni Maryjne”.