Pomysłodawcą postawienia Pomnika Wolności i Niepodległości jest ks. prałat pułkownik Andrzej Bokiej, proboszcz parafii garnizonowej oraz kustosz Sanktuarium Św. Krzyża.
Monument nawiąże do postaci papieża Jana Pawła II. U podnóża ma stanąć odlew Biblii, na wzór księgi, która spoczywała na trumnie Ojca Świętego. Wyżej – płaskorzeźbę z jego popiersiem i cytat „Bądźcie mocni” a nad wszystkim górować będzie orzeł odlany z brązu. – Waży około dwóch ton – mówi ks. Andrzej.
Wykonanie, transport i ustawienie będzie kosztowało około 200 tysięcy zł.
Pieniądze pochodzą wyłącznie ze zbiórek od osób prywatnych i instytucji. Kamień, na którym stanie rzeźba, pochodzi ze strzegomskich kamieniołomów.
Na miejsce gotowe dzieło zostanie dostarczone specjalnym transportem.
Podobnie jak zamontowany już cokół pomnik ustawiony będzie przy pomocy dźwigu. Stanie na placu kościelnym odwrócony w stronę ul. 1 Maja.
Uroczyste odsłonięcie monumentu zaplanowano na 11 listopada, w dniu Świąta Narodowego.
Zdaniem księdza A. Bokieja takie miejsce jest w Jeleniej Górze potrzebne, a do tej pory go nie było. – Kombatanci, oficerowie czy sybiracy będą mieli gdzie składać wieńce i kwiaty podczas okolicznościowych uroczystości – mówi proboszcz.
Pomnik niepodległościowy wyrzeźbi znany artysta Gustaw Zemła. Autor jest twórcą między innymi pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach i Szczecińskich Orłów. Jego prace można zobaczyć także poza granicami kraju jak np pomnik Ernesta Malinowskiego w peruwiańskich Andach.
Jeleniogórska rzeźba będzie miała wysokość sześć i pół metra.
– Wykorzystanie w pomniku niepodległościowym postaci Jana Pawła II umocni patriotyzm w kolejnych pokoleniach jeleniogórzan – uważają Magda Piekiełek i Łukasz Ejsymont z Jeleniej Góry.