Kierownik oddziały Archiwum Jeleniogórskiego przypomina losy pewnej interwencji dziennikarskiej, która ukazała się w „Słowie Polskim” z 21 marca 1949 roku, a dotyczyła sytuacji na dworcu Jelenia Góra Główna. Sam tytuł artykułu: „Na jeleniogórskim dworcu straszy” mówi sam za siebie. – O godz. 23 na dworcu wszystko jest zamknięte jak przed nalotem bombowym. W bufecie na gorąco można dostać kawę lub coś w rodzaju lemoniady z herbatą – czytamy w ówczesnym wydaniu „Słowa Polskiego”.
Artykuł wywołał burzę w gronie Miejskiej Rady Narodowej, która 23 kwietnia 1949 roku skierowała na dworzec Komisję Kontroli Społecznej. Jej członkowie wynik inspekcji zawarli w raporcie, który jest cytowany w najnowszym wydaniu miesięcznika „Sudety”. Kontrolerzy piszą, że publikacja prasowa skutkowała pozytywnie: „kiosk Czytelnika wprowadził całodobową sprzedaż gazet i papierosów”, a władze kolejowe oddały do dyspozycji Poczcie Polskiej miejsce w holu dworca. Wcześniej trzeba było chodzić z listami na ulicę Krakowską, co wytknięto w „Słowie Polskim”. Kiosk pocztowy miał zostać otwarty 1 maja 1949 roku. Dodatkowo zainstalowano też „rozmównicę publiczną”, jak określano wówczas budkę telefoniczną.
Niestety, komisja niewiele mogła wskórać co do zaopatrzenia dworcowego bufetu. – Gorące posiłki są tu wydawane tylko w dzień i w miarę posiadanych zapasów mięsa i tłuszczu, które przydzielane są w ograniczonej ilości 40 kg tygodniowo.
Inspektorzy stwierdzili też brak możliwości skomunikowania dworca z miastem w godzinach nocnych. O tej porze nie funkcjonowały tramwaje ani „autobudy” (pisownia oryginału). – Natomiast nie każdego stać na zapłacenie wysokiej sumy za przejazd dorożką lub taksówką. Na przykład w Wielką Sobotę wskutek zatrzymania ruchu tramwajowego zażądano od pasażera zapłaty dwóch tysięcy złotych za przejazd do Sobieszowa – czytamy w raporcie.
Inspektorzy wytykają też większe ryzyko kradzieży, które w nocy w okolicach dworca zdarzały się wyjątkowo często. Spowodowane jest to tym, że na dworcu brak jest stałego posterunku Milicji Obywatelskiej. – Komisja stawia wniosek, aby w chwilą zwiększenia etatów w tut. MO, komenda przewidziała jeden stały posterunek na stacji.
Tyle wieści sprzed pół wieku. Co do dziś się zmieniło? Zostawiamy ocenie Czytelników.