Program profilaktyki i korekcji wzroku „Ratujmy dzieciom wzrok” realizowany jest w Jeleniej Górze od 2003 roku. Największy nacisk kładzie on na krzewienie profilaktyki w zakresie widzenia, badania przesiewowego uczniów oraz zapewnienia dzieciom prawidłowej korekcji wzroku.
- Jest on niepowtarzalny ponieważ gwarantuje kompleksową pomoc, od diagnozy okulistycznej po zaopatrzenie dzieci w najlepszej jakości okulary – mówi Bogumiła Zbyszyńska, specjalista ds. polityki informacyjnej Jeleniogórskich Zakładach Optycznych, współorganizatora akcji.
W roku ubiegłym oprócz dzieci szkolnych, czyli pierwszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, do programu włączono również przedszkolaki. Po badaniach, które są w całości finansował Urząd Miasta w Jeleniej Górze każde dziecko mogło zgłosić się z receptą otrzymaną w szkole lub przedszkolu do dowolnie wybranego zakładu optycznego na terenie Jeleniej Góry.
Tam bezpłatnie otrzymywało soczewki korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną wytworzone w JZO. Darmowy był też montaż soczewek do opraw, a najbiedniejszym uczniom jeleniogórski Club – Rotary dopłacał do opraw 40 złotych.
- W ramach pięcioletniego programu „Ratujmy dzieciom wzrok” wydaliśmy sto siedemdziesiąt jeden tysięcy złotych - powiedział Marek Obrębalski, prezydent miasta Jelenia Góra. W ubiegłym roku była to kwota 48 tysięcy złotych, dzięki której w klasach pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych przebadano 1800 dzieci, a w przedszkolach 1018 maluchów.
- W sumie przebadano więc 3838 uczniów, a wadę wzroku stwierdzono u ponad 330 osób – mówią organizatorzy akcji.
W tym roku zostaną przebadane kolejne dzieci i młodzież oraz dzieci z domów dziecka. Na przyszły rok już planowane są również rozmowy dotyczące badań wzroku w szkołach ponadgimnazjalnych, co zaproponował obecny na debacie Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. Podczas spotkania poruszano też kwestie związane z technicznymi sprawami badań. Zdania na temat miejsca przeprowadzenia badań były wśród dyrektorów podzielone. Część popierała pomysł badań w szkole, inni chcieliby je robić w gabinetach okulistycznych.
- Myślę, że uda się nam wspólnie wypracować jakiś kompromis korzystny dla wszystkich - powiedział Marek Obrębalski.
Organizatorami akcji „Ratujmy dzieciom wzrok” są: Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, jeleniogórski magistrat oraz Rotary Club w Jeleniej Górze.