W ramach realizacji tego programu uruchomiono specjalny ,,Email zaufania” - reaguj@jelenia-gora.policja.gov.pl . Jest to forma kontaktu, która jest internetowym odpowiednikiem telefonu zaufania. Mogą z niego korzystać wszyscy, a przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy zostali dotknięci bezpośrednio zjawiskiem przemocy lub przestępczości pospolitej oraz osoby posiadające informację na temat popełnionych przestępstw.
– Taka forma kontaktu z policyjnymi specjalistami jest jak najbardziej wskazana, ze względu na to, że młodzi ludzie coraz częściej unikają rozmowy z pedagogiem, lub z innymi osobami, które mogą im pomóc, obawiając się reakcji swoich rówieśników, lub nawet samych sprawców przestępstw i czynów karalnych – informuje podinsp. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Ponadto w wielu przypadkach, jak wynika z praktyki policyjnej, młodzi ludzi nie chcą prosić bezpośrednio o pomoc , wstydząc się swoich koleżanek i kolegów.
Policja uznała więc za uzasadnione stworzenie możliwości anonimowego sposobu przekazania informacji odpowiednim specjalistom. Głównym założeniem programu „Nie bój się – reaguj” jest przeciwdziałanie zjawiskom przemocy i fali przestępstw popełnianych przez nieletnich na terenie szkół i innych placówek, a także ujawnianie zachowań patologicznych i aspołecznych.
– Celem głównym tego programu jest wzrost świadomości społecznej wśród nieletnich, oraz wyuczenie zdecydowanej reakcji na wszelkie przejawy przestępczości i patologii wśród rówieśników. Jest on adresowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej – podkreślają policjanci.