Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11483
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie daj sobie wcisnąć książki telefonicznej!

Wtorek, 20 lutego 2018, 8:11
Aktualizacja: Środa, 21 lutego 2018, 22:56
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Nie daj sobie wcisnąć książki telefonicznej!
Fot. Paweł Guszała
Miejska rzeczniczka konsumentów w Jeleniej Górze Dominika Jagielska w krótkim komunikacie ostrzega mieszkańców przed kolejnym sposobem oszustów. Niestety w naszym regionie są już pierwsi poszkodowani.

Sposób jest prosty. Najpierw dzwoni przedstawiciel firmy oferując nową książkę telefoniczną. Nawet jeśli konsument się nie zgodzi, ta i tak jest do niego wysyłana. Kurier wymusza zapłatę i konsument pozostaje z książką, uboższy o kilkadziesiąt złotych. Już trzy osoby oszukane w ten sposób zgłosiły się do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta.

- Dwa tygodnie temu moi dziadkowie odebrali telefon od przedstawiciela jakiejś firmy. Ten zaproponował im przesłanie książki telefonicznej. Kiedyś Telekomunikacja Polska wydawała takie książki, więc się zgodzili. Moja babcia ma problemy ze słuchem, nie do końca usłyszała, że trzeba będzie za nią zapłacić. Po kilku dniach książka przyszła, przywiózł ją kurier w zwykłej szarej kopercie bez adresu i bez paragonu w środku. Zażądał 60 zł: 49 zł za książkę i 11 zł za jej dostarczenie. Zagroził, że w razie nieprzyjęcia paczki będzie musiał naliczyć karę. Gdy dowiedziałem się o całej sytuacji udałem się do Miejskiego Rzecznika Konsumenta, a ten poradził mi, żebym odesłał książkę wraz z wypełnionym formularzem odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Teraz czekam na odpowiedź. Mam nadzieję, że uda się odzyskać pieniądze – opowiada Jakub Thauer, wnuczek poszkodowanych.

Miejski Rzecznik Konsumenta apeluje do wszystkich aby nie dawać się zastraszać. Art. 20 ustawy o prawach konsumenta mówi:

1. Jeżeli przedsiębiorca kontaktuje się z konsumentem przez telefon w celu zawarcia umowy na odległość, ma obowiązek na początku rozmowy poinformować konsumenta o tym celu, a ponadto podać identyfikujące go dane oraz dane identyfikujące osobę, w imieniu której telefonuje.
2. Jeżeli przedsiębiorca proponuje konsumentowi zawarcie umowy przez telefon, ma obowiązek potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na papierze lub innym trwałym nośniku. Oświadczenie konsumenta o zawarciu umowy jest skuteczne, jeżeli zostało utrwalone na papierze lub innym trwałym nośniku po otrzymaniu potwierdzenia od przedsiębiorcy.

Należy być czujnym i świadomym swoich praw, aby nie znaleźć się w podobnej sytuacji. W przeciwnym wypadku czeka nas batalia o odzyskanie pieniędzy z firmą, która często nie widnieje nawet w rejestrze KRS.

Przypominamy. Miejski Rzecznik Konsumentów w Jeleniej Górze przyjmuje od poniedziałku do piątku w przybudówce Ratusza (pokój 108, I piętro) na placu Ratuszowym 58, tel. tel. 75 75 46 110, e-mail: rzecznik_um@jeleniagora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group