Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 7674
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – co musisz o niej wiedzieć?

Czwartek, 2 maja 2024, 12:31
Aktualizacja: 14:36
Autor: Artykuł sponsorowany
Polska: Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – co musisz o niej wiedzieć?
Fot. ts
Choć z początku często nie dają wyraźnych objawów i bywają przez dłuższy czas niezauważane, to problemy z wątrobą dotyczą obecnie wielu osób. Chociaż początkowe stadia są zwykle odwracalne, to takich zaburzeń nie należy lekceważyć. Zobacz, co warto wiedzieć o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby!

Choroby wątroby są kojarzone głównie z nadużywaniem alkoholu lub przebyciem infekcji tego narządu. Jednak stłuszczenie wątroby często występuje także wśród osób, które nie znajdują się w tych grupach ryzyka. Dane epidemiologiczne z różnych części świata wskazują, że w zależności od kraju, ta choroba może dotyczyć nawet połowy populacji. Leczenie niealkoholowego stłuszczenia wątroby może być bardzo skuteczne, musi być jednak podjęte odpowiednio wcześnie. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Czy niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby można wyleczyć?


W początkowych stadiach choroba ta jest odwracalna, jednak bez odpowiedniego leczenia może dojść do trwałych zmian. Stosowane są różne leki na wątrobę, jednak bardzo istotna jest też zmiana trybu życia – nadmierna masa ciała i nieprawidłowa dieta są w tym przypadku ważnymi czynnikami ryzyka.

Jakie są objawy choroby wątroby?


Początkowe stadia choroby mogą nie dawać wyraźnych objawów. Jednak dolegliwości takie jak bóle w okolicy prawego podżebrza, osłabienie i przemęczenie powinny skłonić do wizyty u lekarza. To szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, insulinoopornością, cukrzycą czy zespołem metabolicznym, które należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

Jak wykrywa się niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby?


Do podstawowych metod diagnostycznych zalicza się badania krwi. Są to tzw. próby wątrobowe, czyli aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP). Kolejnym etapem jest diagnostyka obrazowa, która pozwala na ocenę stanu wątroby i wykrycie zmian w jej miąższu.

W jaki sposób leczy się niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby?


Oprócz farmakoterapii pacjentom zaleca się normalizację masy ciała. Bardzo duże znaczenie ma tutaj odpowiednia dieta. Powinna ona dostarczać właściwej ilości kalorii i poszczególnych składników odżywczych. Należy unikać nadmiernego spożycia tłuszczu, szczególnie nasyconych kwasów tłuszczowych, a także dużych ilości prostych węglowodanów. Szczegółowe zalecenia dietetyczne dostosowywane są do stanu zdrowia pacjenta – w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie diety łatwostrawnej.

W redukcji masy ciała pomocne jest również włączenie regularnej aktywności fizycznej. W przypadku osób otyłych najlepiej postawić na sporty, które nie obciążają nadmiernie układu ruchu – na początkowym etapie dobrze sprawdzają się np. spacery, jazda na rowerze czy pływanie.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest obecnie jednym z największych problemów zdrowia publicznego na całym świecie. Wzrost zapadalności na to schorzenie wyraźnie koreluje z rosnącym odsetkiem osób otyłych. Dlatego dążenie do utrzymania prawidłowej masy ciała jest jednym z najważniejszych działań profilaktycznych, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group