Okazją do zamanifestowania solidarności z osobami autystycznymi był obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku z inicjatywy Kataru, aby zwiększyć świadomość społeczną na temat autyzmu i promować akceptację oraz wsparcie dla osób w spektrum autyzmu. W Polsce i na świecie w tym dniu organizowane są różne akcje i inicjatywy mające na celu zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich rodziny. Jedną z takich akcji jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, co symbolizuje, że autyzm nie ma płci i że wspieramy wszystkich jednakowo.
Jeleniogórski marsz to wydarzenie które zjednoczyło setki mieszkańców miasta. Poza uczniami, rodzicami i pedagogami z placówki na ul. Kruszwickiej w przemarszu uczestniczyły dzieci z przedszkoli oraz szkół. Marsz ruszył przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. 1 Maja. Potem przeszedł ulicami 1 Maja i Konopnickiej na Plac Ratuszowy. Tam do jego uczestników wyszli senator Marcin Zawiła oraz dyrektor Departamentu Prezydenta Urzędu Miasta Jerzy Zębik.
W ubiorze uczestników marszu dominował kolor niebieski tradycyjnie uznawany za symbol autyzmu, głównie dlatego, że początkowo diagnozowano go czterokrotnie częściej u chłopców niż u dziewcząt. W rezultacie, kolor niebieski, kojarzony z płcią męską, stał się reprezentacją autyzmu. Nie zabrakło też innego z symboli autyzmu czyli znaku nieskończoności który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu oraz promuje podejście znane jako neuroróżnorodność. Symbol ten reprezentuje ideę, że nie ma jednego sposobu bycia, a różnice w funkcjonowaniu są naturalną częścią ludzkiego doświadczenia.
Jestem wzruszony, że z roku na rok jest nas coraz więcej - mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Romuald Szpot. - Organizując ten masz chcemy zachęcić do przypatrzenia się, że mimo że jesteśmy różni to wszyscy zasługujemy na uwagę, szacunek i zrozumienie. Trzeba nam się przypatrzyć jeden drugiemu i szanować się nawzajem. Pięknie, że są z nami przedszkolaki. Trzeba im tłumaczyć, że obok jest kolega który może inaczej się zachowywać, że może inaczej mówić i to nie znaczy że jest gorszy.
Autyzm to rozwojowe zaburzenie neurobiologiczne, które objawia się głównie trudnościami w komunikacji interpersonalnej, ograniczonymi i powtarzalnymi wzorcami zachowań oraz trudnościami w elastycznym myśleniu i adaptacji do zmian. Osoby z autyzmem mogą mieć również wrażliwość na bodźce sensoryczne oraz wykazywać specyficzne zainteresowania i umiejętności. Zaburzenie to występuje w spektrum, co oznacza, że przejawia się w różnorodnych formach i stopniach nasilenia, od łagodnych do znacznie upośledzających codzienne funkcjonowanie.