Kończąca się wystawa stanowi przekrój twórczości wybitnej śląskiej pejzażystki, gdyż prezentuje prace z różnych okresów jej twórczości. Wśród obrazów jest osiem dzieł, które znajdują się z zbiorach Muzeum Karkonoskiego. Pozostałe są własnością Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia oraz ze zbiorów prywatnych.
Gertrud Staats była postacią wyjątkową, bo uprawianie przez kobietę wolnego zawodu, czyli malarstwa w okresie gdy żyła wiązało się ze sporą odwagą – mówi kuratorka wystawy Anna Szczodrak. - Dla realizacji swojej pasji potrafiła zrezygnować z małżeństwa. Na szczęście miała wsparcie swojej rodziny, a zwłaszcza ojca.
G. Staats urodziła się we Wrocławiu w 1859 roku w zamożnej rodzinie kupieckiej. W domu wybudowanym przez ojca na południowych przedmieściach Wrocławia mieszkała przez całe życie. Rysunku uczyła się u Hermanna Bayera i u malarki Fahlbusch. W 1878 roku rozpoczęła naukę u swojego mistrza Adolfa Dresslera. Wraz z nim w późniejszych latach przyjeżdżała na studia plenerowe w Karkonosze, gdzie zatrzymywali się w Przesiece. Po śmierci Dresslera wyjechała do Berlina, by kontynuować studia w Królewskiej Akademii Sztuki. Do 1913 roku wiele podróżowała malując krajobrazy Niemiec i Austrii. Po I wojnie światowej mniej wyjeżdżała poza Wrocław z powodu trudnej sytuacji materialnej. W tym okresie malowała głównie martwe natury i kwiaty. Zmarła 21 czerwca 1938 roku we Wrocławiu.