Tym razem gościem spotkania był dr Jerzy Kos, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest on autorem publikacji „Ani centrum, ani peryferie. Architektura pruskiego śląska w okresie autonomii administracyjnej w latach 1740-1819.”
Wrocławski naukowiec szczegółowo opowiadał, jaki wpływ na ówczesną architekturę miało zajęcie przez Prusy Śląska w 1740 roku i związane z nim zmiany polityczne, społeczne oraz religijne. W drugiej części odczytu przedstawił reprezentatywne przykłady budowli z regionu, które powstały w tym czasie Wśród nich były rezydencje urzędników pruskich, obiekty sakralne (protestanckie, katolickie i żydowskie), municypalne oraz militarne. To w tym okresie powstały między innymi: pierwszy pałac królewski we Wrocławiu, obecny jeleniogórski ratusz, ratusze w Kowarach i Świebodzicach, kilka kamienic w Jeleniej Górze, twierdza kłodzka i pałac w Bukowcu.
Ciekawostką jest, że w regionie jeleniogórskim wykształcił się w tym czasie specyficzny typ protestanckich budowli sakralnych tzw. kościołów sudeckich. Ich wnętrza są bardzo podobne i wyglądają jak odcięta jedna z naw bocznych Kościoła Łaski w Jeleniej Górze. Dobrym przykładem tego typu budowli jest Kościół pw. św. Marcina w Sobieszowie.