Godziny w jakich zjawisko było widoczne w Jeleniej Górze: pierwszy kontakt nastąpił o godz. 9:39, moment kulminacyjny, w którym było przysłonięte 68,93 proc. Słońca nastąpił o godz. 10:48, a pełnia gwiazdy zaświeciła nam od godz. 11:49.
Zjawisko, które przez tysiące lat wywoływało niepokój, wręcz przerażenie wśród ludności występuje, gdy nasz naturalny satelita znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Aby bezpiecznie oglądać zaćmienie Słońca należy uzbroić wzrok w naświetloną kliszę rentgenowską czy szkiełko spawalnicze.
Dzisiejsze zaćmienie widoczne jest w postaci całkowitej na Atlantyku, Wyspach Owczych oraz na Biegunie Północnym. Kolejne takie zjawisko na naszym kontynencie czeka nas dopiero 12 sierpnia 2026 r. (Hiszpania, Islandia, Grenlandia), z kolei obrączkowe zaćmienie w Polsce obliczone jest na 2075 i 2093 rok. Całkowite zasłonięcie gwiazdy widoczne w naszym kraju mieszkańcy zaobserwują dopiero w 2135 roku – wtedy niezwykły spektakl astronomiczny odbędzie się również w Jeleniej Górze! Z uwagi na to, że Księżyc oddala się od naszej planety ok. 4 cm rocznie, astronomowie wyliczają, że za ok. 600 mln lat będzie już na tyle daleko od błękitnej planety, że całkowite zaćmienia przestaną występować.
Film Telewizji StrimeoTV