Wczoraj (24 czerwca) Jelenia Góra po raz pierwszy dołączyła do miejscowości, w których odbywają się Parady Równości. Przy tej okazji w mieście, na zaproszenie posła Nowej Lewicy Roberta Obaza, gościły posłanki z tej partii Anita Kucharska-Dziedzic oraz Katarzyna Ueberhan, oraz wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz. W trakcie pobytu parlamentarzystki spotkały się z lokalnymi mediami aby przedstawić założenia programu „Bezpieczna Polka” - kompleksowego pakietu rozwiązań, który ma realnie poprawić sytuację kobiet w Polsce
Wśród dziesięciu postulatów pakietu "Bezpieczna Polka" znajdują się: bezpłatna antykoncepcja i tabletka "dzień po" bez recepty, całkowita refundacja in vitro, wysokie standardy opieki okołoporodowej i bezpłatne badania prenatalne, walka z przemocą i zmiana definicji gwałtu, urlop menstruacyjny, ale również środki higieny menstruacyjnej w instytucjach publicznych, równość płac kobiet i mężczyzn, natychmiastowe ściąganie alimentów, legalna aborcja bez kompromisów, zniesienie karania za aborcję i świecka ochrona zdrowia.
Nie ma bezpiecznej Polski bez bezpiecznej Polki, a jak pokazują badania te nie czują się obecnie w naszym kraju bezpiecznie – mówi posłanka Katarzyna Ueberhan. - Wśród dziesięciopunktowego programu mówimy między innymi o całkowitej refundacji in vitro. Nie może być tak, że o tym czy jest ono refundowane decyduje zasobność portfela albo to, gdzie dana kobieta mieszka. Bo samorządy, gdzie rządzi opozycja refundują in vitro, a nasz rząd stawia niestety na niesprawdzone, pozamedyczne metody. Jesteśmy też za refundacją środków antykoncepcyjnych.
Sporo czasu podczas konferencji prasowej poświęcono też postulatowi natychmiastowego ściągania alimentów.
W Polsce jest ponad 250 tysięcy osób, które nie płacą alimentów na swoje dzieci – mówi Anita Kucharska-Dziedzic. - Lewica uważa, że nie można być na porządku dziennym to, że tak wiele dzieci alimentów nie otrzymuje, a ciężar ich utrzymania spada na ogół społeczeństwa, które składa się na fundusz alimentacyjny. Alimenty natychmiastowe polegają na tym, że my chcemy wprowadzić poza procesowe przyznawanie alimentów, bez udowadniania ile dziecko je i czego potrzebuje. Do ich przyznania wystarczyłby fakt, że dziecko się urodziło.