Obecni byli członkowie Jeleniogórskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów oraz Fundacji Żyć Inaczej i Instytut Rewalidacji wspierających osoby niepełnosprawne.
Projekt autorstwa Tomasza Tokarskiego, studenta Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Komputerowych generalnie polega na zbudowaniu sieci czujników i nadajników sygnałów, które odbierane będą przez telefony komórkowe z aplikacją głosową informującą o lokalizacji obiektów, w pobliżu których się znajdujemy. W taki system wyposażone powinny być wszystkie instytucje publiczne.
Uczestnicy zadawali autorowi szereg pytań istotnych z punktu widzenia inwalidów wzroku. Wytypowano również pięć osób (niewidomi lub słabowidzący), które będą testowały etapy wdrażania tego projektu.
„Nowe oko” to projekt, który ma szansę na sfinansowanie ze źródeł Unii Europejskiej, a organizacje Polskiego Związku Niewidomych i Inwalidów Wzroku mogą być w tym zadaniu partnerami wspierając rozwój tego pomysłu.
- Zaczynamy - mówi pan Tomasz - od Jeleniej Góry, bo tutaj są moje korzenie i przekonany jestem, że już w maju uda nam się przeprowadzić pierwszy alfa test z udziałem grupy docelowej.
Pan Janusz ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku podobnie jak inni obecni bardzo zainteresował się tym realnym ze względów technicznych i finansowych projektem, a pan Jędrzej z Polskiego Związku Niewidomych zauważył, że dobre praktyki wyniesione z „Nowego oka” w Jeleniej Górze i na trasach turystycznych mogą być rozbudowane w innych miejscowościach regionu, województwa i kraju.