Trasa łączy muzea mieszczące się w dawnych domach braci Hauptmannów, wybitnych twórców literackich: Gerharta Hauptmanna - jedynego noblisty z Karkonoszy oraz Carla Hauptmanna – autora m.in. „Księgi Ducha Gór”, których sława i charyzma przyciągała przedstawicieli kultury i sztuki z całej Europy, tworzących karkonoską kolonię artystyczną na początku XX w. Szlak upamiętnia twórczość obu literatów, oraz działającą przed drugą wojną światową Kolonię Artystyczną w Szklarskiej Porębie. Jest to kolejna po „Szlaku Walońskim”, „Trasie Sztaudyngerowskiej” i „Śladami Wlastimila Hofmana”, ścieżka promująca walory miasta Szklarskiej Poręby. Szlak ten spaja miasto Jelenia Góra z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie oraz miasto Szklarska Poręba z Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, w jedną całość.
„Szlak Hauptmannów” to stosunkowo łatwa i dostępna trasa, która swój początek rozpoczyna od Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Ścieżka tylko miejscami wymaga większego wysiłku, ale warto zwrócić na ten szlak uwagę ze względu na malownicze krajobrazy i ciekawe miejsca.
Pierwszym tajemniczym, a zarazem ciekawym miejscem, jest były dom Hermanna Heindricha – nietuzinkowego człowieka, który osiedlił się w Dolinie Siedmiu Domów, ale także wzbudzał ciekawość wybudowanym obok obiektem zwącym się Halą Baśni (Legend). W miejscu tym artysta prezentował wieloformatowe obrazy przedstawiające niecodzienne miejsca znajdujące się w górach. Hala Baśni niestety nie zachowała się do naszych czasów.
Następnym ważnym miejscem na trasie jest niewątpliwie Cmentarz Ewangelicki w Szklarskiej Porębie, gdzie pochowanych jest wiele osób, które zajmowały się m.in. wytwarzaniem i zdobieniem szkła artystycznego, jak i sławni przedstawiciele bohemy artystycznej Szklarskiej Poręby m.in. popularyzator wiedzy przyrodniczej Wilhelm Bölsche, malarz oraz jeden z przedstawicieli „Stowarzyszenia Artystycznego Św. Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej", tzw. „łukaszowców” Georg Wichmann, który z wielkim uwielbieniem malował Śnieżne Kotły o różnych porach roku. Jest to też przede wszystkim miejsce ostatniego spoczynku Carla Hauptmanna, niemieckiego filozofa i literata, brata Gerharta Hauptmanna – noblisty z roku 1912 w dziedzinie literatury.
Chybotek, skała-symbol, zwana także Głową cukru, znana z tego, że można ją rozkołysać jednym palcem. To ważne miejsce spotkań legendarnych poszukiwaczy skarbów, zwanych Walonami, którzy z tego miejsca wyruszali w Karkonosze na poszukiwania skarbów.
Kolejnym kluczowym punktem na trasie są okolice Wodospadu Szklarki, gdzie wchodzimy na eksklawę Karkonoskiego Parku Narodowego Jeśli odbijemy na trasie nieco w prawo, schodząc na chwilę ze „Szlaku Hauptmannów”, możemy dojść do samego wodospadu. Wodospad Szklarski to jeden ze stałych punktów wszystkich turystycznych eskapad w Szklarskiej Porębie, często uwieczniany na obrazach i dawnych rycinach.
Zbliżając się do końca szlaku, następnym stałym punktem wędrówek jest również „Punkt Widokowy - Złoty Widok” w Michałowicach, z którego rozciąga się panorama Karkonoszy i Gór Izerskich.
Ostatnim punktem wędrówki jest Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze, gdzie żył i tworzył do roku 1946 jedyny Noblista spod Karkonoszy - Gerhart Hauptmann.
„Szlak Hauptmannów” to bez wątpienia nowa forma zwiedzania na turystycznej mapie Karkonoszy, promująca walory Szklarskiej Poręby ale i zachodniej części pasma Sudetów, która wyróżnia się spośród innych ścieżek literacką, kulturalną oraz historyczną estymą obu braci Hauptmannów. Na temat „Szlaku Hauptmannów” i historii braci dowiemy się więcej w Muzeum Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie w godz. 9.00 - 17.00 w okresie letnim oraz w okresie zimowym w godz. 9.00 – 16.00.