Najwięcej dyskusji towarzyszyło wystąpieniu zastępcy komendanta miejskiego policji mł. insp. Bogumiła Kotowskiego, który przedstawił radnym sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa w powiecie. Z przedstawionych statystyk wynikało, że w ubiegłym roku policjanci przeprowadzili około 28000 interwencji. Na terenie powiatu popełniono około 4500 przestępstw. Wykrywalność sprawców była wyższa, niż rok wcześniej i wynosiła 65 procent. Największymi problemami funkcjonariuszy jest duża liczba wakatów, która powoduje, że policjanci w powiecie muszą korzystać ze wsparcia kolegów z Komendy Wojewódzkiej oraz braki sprzętowe.
Korzystając z obecności na sesji mł. insp. B. Kotowskiego radni zadawali mu szereg pytań dotyczących różnego rodzaju niepokojących zjawisk występujących na terenie powiatu oraz funkcjonowania policji w terenie. Nie zabrakło pytań o możliwość przywrócenia stałych posterunków policji w poszczególnych gminach.
W obecnej sytuacji kadrowej naszej komendy, powrót dawnych posterunków byłby trudny i właściwie bez sensu, bo funkcjonowałyby one właściwie jedynie na papierze – mówi mł. insp. B. Kotowski. - Myślimy raczej że lepszym rozwiązaniem jest racjonalniejsze zarządzanie pracą patroli i dzielnicowych. Jeśli taka jest wola, to mogą oni w pomieszczeniach użyczonych przez samorząd pełnić stałe dyżury w danej gminie.
Dodajmy, że na początku sesji ślubowanie złożył nowy radny Dariusz Śliwiński. Objął on mandat złożony przez Grzegorza Truchanowicza, który objął urząd zastępcy wójta gminy Mysłakowice.
|
- Zostałem wybrany z okręgu obejmującego gminy Mysłakowice i Janowice Wielkie – mówi D. Śliwiński. Jest to dla mnie debiut w pracy samorządowca, gdyż do tej pory nie byłem radnym ani urzędnikiem. Na co dzień prowadzę działalność gospodarczą. Z racji doświadczenia zawodowego na razie zgłosiłem swój akces do pracy w komisji budownictwa, infrastruktury i rozwoju powiatu.