Niedziela, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 6021
Zalogowanych: 35
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O dziejach Szklarskiej Poręby w Książnicy Karkonoskiej

Piątek, 15 kwietnia 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:57
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: O dziejach Szklarskiej Poręby w Książnicy Karkonoskiej
Fot. Petr
Wczoraj w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze odbyło się kolejne spotkanie z Ivo Łaborewiczem i Przemysławem Wiaterem, autorami książki–monografii o historii Szklarskiej Poręby. Tłumów nie było, za to interesująco i z dużym humorem.

Monografia: „Szklarska Poręba”, którą wspólnie opracowali Ivo Łaborewicz oraz Przemysław Wiater powstała z inicjatywy Związku Gmin Karkonoskich i samorządu miasta pod Szrenicą. To pierwsza tego typu książka związana ze Szklarską Porębą po roku 1945. „

Tragiczne wydarzenia historyczne, a niejednokrotnie także ludzka bezmyślność oraz brak należytego poszanowania dla śląskiego dziedzictwa kulturowego (...), sprawiły, że wiele epizodów z przeszłości miasta wraz ze zniszczonymi dokumentami przepadło bezpowrotnie w przysłowiowej otchłani dziejów”, czytamy w jej wstępie. To właśnie z owej „otchłani”, Ivo Łaborewicz (kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze) i Przemysław Wiater (kustosz Muzeum C. i G. Hauptmannów w Szklarskiej Porębie) wydobywają historię krainy Liczyrzepy, która nigdy szczęścia dziejowego nie miała, za to liczne, dziejowe perturbacje.

O tej czy innych kwestiach dotyczących Szklarskiej Poręby autorzy jej monografii opowiadali wczoraj ciekawie i z dużą dawką humoru, choć publice bardzo nielicznej. Być może dlatego, że było to już trzecie spotkanie poświęcone promocji książki. Jedno z nich – w „Antykwariacie pod Arkadami” – szeroko opisaliśmy.

Wczoraj mówiono również o samej publikacji, która zdaniem Ivo Łaborewicza i Przemysława Wiatera – historyków, a przy tym badaczy i archiwistów dziejów regionu, może być interesująca zarówno dla starszych, jak i młodszych fanów historiografii. – Szklarska Poręba to miasto charakterystyczne, którego rys historyczny jest nie do podrobienia. Jego dzieje, przynajmniej te, które miały miejsce w ciągu ostatniego półwiecza, doskonale ilustrują przemiany, jakie ogólnie zachodziły wtedy w Polsce – mówił Ivo Łaborewicz.

O jakie „dzieje” chodzi konkretnie, można przeczytać w monografii, którą: – Robiło się jak dobre ciasto. Ona rosła i rosła. Mieliśmy zamknąć się w 400 stronach, a zamknęliśmy się w 550! Zresztą, gdybyśmy mogli, pokusilibyśmy się jeszcze o jakieś dwie, może trzy setki! Rzecz jasna, w dalszym ciągu mówię o liczbie stron – podsumował z uśmiechem Przemysław Wiater, współautor monografii, a zarazem mieszkaniec Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
1001
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
 
Aktualności
Kiedyś tędy się szło do kościoła, a dzisiaj na zakupy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group