Jelenia Góra: O mieszkania do remontu łatwiej (komunikat)
Aktualizacja: 8:03
Autor: UM Jelenia Góra
Czy duża liczba jeleniogórskich rodzin ma takie uprawnienia? - Spora – powiedział Marcin Zawiła - bo ok. 500 rodzin może się o takie mieszkanie starać. Oczywiście, nikt nie musi deklarować, że za własne pieniądze wyremontuje mieszkanie komunalne. By w nim zamieszkać, może czekać w kolejce, aż dostanie przydział.
- Miasto co roku odzyskuje z różnych powodów sporo mieszkań. Niektóre z nich remontujemy na własny koszt i podlegają one rutynowym przydziałom, inne są właśnie przeznaczone jako oferty do remontu na koszt przyszłych lokatorów – wyjaśnia prezydent.
Ludzie nie zawsze mają pieniądze na opłatę czynszu i co z tego, że będą mieli mieszkania, jeśli od razu zawiśnie nad nimi groźba eksmisji?
- W przypadku rodzin uboższych czy będących w okresowych kłopotach istnieje cały system wsparcia, począwszy od obniżek czynszu (w myśl obowiązującej uchwały nawet do 40 proc.), przez zapomogi, dodatki mieszkaniowe, czy system odrabiania ewentualnych długów. Trzeba płacić czynsz, bo byłoby niesprawiedliwe umarzać zaległości tym, co mówią, że nie mają pieniędzy kosztem tych, co płacą regularnie. Ale z drugiej strony: nikt, kto nie dewastuje mieszkania, nie czyni burd i nie prowokuje awantur sąsiedzkich nie musi się obawiać eksmisji. Musi natomiast przyjść, wyjaśnić sprawę, uzyskać informację o skali i zakresie możliwej pomocy, jakiej może się spodziewać – wyjaśnia Marcin Zawiła.