- Aby odpowiedzieć na to pytanie, odwiedziłem Centrum Kosmiczne im. Johna F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie. Jest to jeden z wielu ośrodków badawczo-rozwojowych NASA – opowiada Zbigniew Piepiora. - Efekty swojej pracy zaprezentowałem na wystawie fotografii pt. „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA”. Otworzyłem ją 3 kwietnia w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach - dodaje.
- Prezentowane zdjęcia wykonałem przy okazji ostatniego pobytu w USA w marcu br. (tym razem na Uniwersytecie Keisera). Można na nich zobaczyć, jak wygląda ośrodek badawczy NASA. Widać na nich ważący 2721 ton gąsienicowy transporter statków kosmicznych i stanowisko startowe, z którego ma wystartować na Marsa w 2030 roku załogowy statek kosmiczny. Można także zobaczyć, jak przebiegał kosmiczny wyścig między ZSRR i USA. Na fotografiach widać rakietowy ogród, teleskop Hubble’a, rakietę Saturn V, wahadłowiec Atlantis, Międzynarodową Stację Kosmiczną, skałę magmową z Księżyca liczącą 3,7 miliarda lat czy kapsułę Apollo 14, którą zbudowało 14 tys. osób i 8 tys. firm - opowiada Zbigniew Piepiora.
Wystawę „Przemysł kosmiczny na przykładzie NASA” można oglądać za darmo w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach. Jest czynna codziennie w godzinach od 12.00 do 18.00 do 24 maja.