Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 8657
Zalogowanych: 63
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odsłonięcie gotyckiego portalu Bazyliki

Wtorek, 5 listopada 2024, 9:06
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odsłonięcie gotyckiego portalu Bazyliki
Fot. WAC
Konserwatorzy zabytków oraz budowlańcy prowadzą prace przy renowacji Bazyliki Mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Podczas prac podjęto decyzję o częściowym odsłonięciu zamurowanego gotyckiego portalu ostrołukowego na ścianie północnej. Przy okazji odkryte zostaną wiodące do niego schody i pierwotny poziom gruntu, znajdujący się znacznie poniżej obecnego. Z części remontowanych ścian zewnętrznych świątyni zdjęto już rusztowania i naocznie można się przekonać jakie są efekty prac. Teraz remontujący przenieśli się na drugą stronę świątyni

Szlachetny tynk pokrywający ściany bazyliki pochodzi z lat 80-tych XX w - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - W większości jego stan techniczny jest zadowalający, choć ściany północne okazały są być pokryte siatką spękań, co wymagało opracowania i wykonania szeregu prac konserwatorskich celem ich wzmocnienia i ujednolicenia kolorystycznego wypraw tynkarskich. Po osiągnięciu zadowalającego efektu konserwatorskiego i estetycznego prace idą na przód.

Rewitalizacja Bazyliki Mniejszej św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze realizowana jest w trzech częściach. Są to prace elewacyjne tj. konserwacja techniczna i estetyczna tynków elewacji, prace konserwatorskie przy znajdujących się na ścianach elewacji Bazyliki: epitafiach, relikwiarzu, zamurowanym portalu na ścianie i kruchcie oraz prace związane z izolacją pionową ścian fundamentowych wraz z drenażem opaskowym.

Wykonawcą budowlanej części robót jest firma Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane „KAJA” Krzysztof Jamrożek z Janówka. Część inwestycji związaną z konserwacją zabytków przeprowadzi firma: Jerzy Kowalski- Konserwacja Dzieł Sztuki z Krakowa. Wartość inwestycji prowadzonej w najstarszej jeleniogórskiej świątyni to 2 900 000 złotych. Pieniądze te pochodzą głównie z Rządowego Programu Ochrony Zabytków. Swoją cegiełkę dołożyło też Miasto Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

40
73%
Cieszy
4
7%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
8
15%
Złości
1
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
604
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem
 
Turystyka
Wręczyli "Karkonosze" w Jakuszycach

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group