Wartość inwestycji to 1 miliard 55 milionów złotych. Budowa szpitala ma zostać zrealizowana w ciągu 51 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą. W ramach inwestycji dotychczas został wykonany plan funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółowa dokumentacja zawierająca koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu. Twórcy planu nie kierowali się żadnym gotowym rozwiązaniem. Brali pod uwagę ścieżki pacjentów i personelu wynikające ze specyfiki placówki. Uwzględnili także bezpieczeństwo epidemiologiczne. Teraz na bazie tych założeń powstanie projekt zgodnie z trybem przetargowym „zaprojektuj i wybuduj”. W miejscu budowy nowego szpitala, w zachodniej części Wrocławia przeprowadzono m.in. prace archeologiczne, saperskie, uzyskano także prawomocną ostateczną decyzję środowiskową, jak również warunki przyłączeniowe wszystkich mediów.
Centrum będzie skupiało w jednej lokalizacji zakresy lecznictwa realizowane dotychczas przez trzy placówki medyczne zajmujące się opieką onkologiczną, chorób płuc oraz hematologią wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku.
W miejsce przeludnionych sal pacjenci będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe, a liczba gabinetów w ramach opieki ambulatoryjnej zwiększy się z 33 do 73. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, w tym dwie sale przeznaczone zostaną dla pacjentów leczonych w trybie jednodniowym, dzięki temu będzie można wykonywać zamiast 6000 – 10 000 zabiegów rocznie.
Budujemy nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu, ponieważ jest to priorytetowa, oczekiwana i największa w historii Dolnego Śląska inwestycja samorządu województwa w ochronę zdrowia mieszkańców całego naszego regionu - informuje marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. - Nowoczesny placówka pozwoli na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii w oparciu o współpracę wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów. Procedura przetargowa i odwoławcza oraz wybór wykonawcy otwierają drogę do podpisania przez Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii umowy z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę szpitala. To kamień milowy w realizacji tej niezwykle potrzebnej na Dolnym Śląsku inwestycji.