– Regulaminy są po to, aby je łamać – nie kryją oburzenia działkowcy, którym nie podoba się fakt, że ich sąsiedzi przyprowadzają na działki psy.
– Wyraźnie napisano, że nie wolno psów przyprowadzać, a tymczasem zwierzę jest niemal na co drugiej działce – podkreśla pan Mieczysław z POD „Chemik”.
Działkowcy, którym nie podoba się łamanie tego punktu regulaminu, mówią, że nie mają nic przeciwko psom. – Ale nie w ogródkach! W weekend, kiedy przyjeżdżamy z rodziną odpocząć, wokół tylko psi jazgot. Zwierzęta biegają jak oszalałe, właściciele ich nie pilnują. Psy załatwiają się niemal wszędzie. No i mogą kogoś pogryźć – zaznacza nasz rozmówca.
– Jeden ma potężnego wilczura, któremu niezbyt dobrze z oczu patrzy, inny – hałaśliwego mieszańca, który wszystkich obszczekuje. Kolejny – wyżła, którego ulubionym zajęciem jest kopanie dołów w grządkach i rabatach – dodają sąsiedzi pana Mieczysława, których także drażni psia obecność.
Działkowcy, właściciele zwierząt, tłumaczą, że ogródki są także dla ich pupili. – Przecież nie zostawię psa w domu, jak jest ładna pogoda, a mam robotę na działce. Zakaz jest po prostu absurdalny. Dlatego w łamaniu go nie widzę nic zdrożnego – twierdzi Teresa Bielawska, jedna z działkowiczek. Zarzeka się, że psa ma zawsze pod kontrolą. – Oczywiście, że właściciele muszą zachować się odpowiedzialnie, bo przecież odpowiadają za to, co robi ich zwierzę – dodaje.
Inni działkowcy „psiarze” problem bagatelizują. – Moja działka, mój pies. Co to was obchodzi? – niezbyt grzecznie odpowiada na pytanie jeden z nich.
– Dopóki takie bydle kogoś nie pogryzie, wszyscy będą udawali, że nie widzą problemu – przestrzega pan Mieczysław.
Dyrekcje ogródków mają regulaminy, ale możliwości, aby go egzekwować, są ograniczone. W praktyce zapis o zakazie wprowadzania psów na działki jest martwym przepisem. – Straż miejska interweniuje tylko wówczas, jeśli otrzyma zgłoszenie, że pies narobił szkód lub kogoś pokąsał. Inaczej sprawa jest „czysta” – usłyszeliśmy w SM.
Zlikwidować przepisu się nie da, bo to odgórne zalecenie. Zmusić działkowiczów, by zostawiali zwierzęta w domu, lub przywiązane przed bramą ogródków? – To niewykonalne – mówią zarządcy. Pozostaje tylko przymykać oczy i liczyć na to, że zwierzęta będą zachowywały się grzecznie.
<b> Regulamin jak z PRL </b>
Zapisy regulaminu pracowniczych ogródków działkowych niewiele się zmieniły od czasów upadku poprzedniego ustroju. Jest tam, między innymi, zapis o czynie społecznym (zamienionym na prace społeczne). Obowiązek ich wykonania mają wszyscy działkowcy, chyba że… zapłacą. Ekwiwalent roczny wynosi 30 złotych.