Konkurs podzielono na cztery kategorie: dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne, klasy I-III, IV-VI oraz gimnazja. Wzięło w nim udział ogółem 69 drużyn oraz 24 zawodników (kat. Gimnazjum) ze szkół oraz przedszkoli na terenie gmin zrzeszonych w Euroregionie NYSA po stronie Rzeczypospolitej Polskiej.
- Konkurs nie jest po to, żeby się odbywał sam dla siebie, ale po to, żeby inspirował pracę w placówkach oświatowych – powiedział Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa, przewodniczący komitetu organizacyjnego. W poprzednich latach poprzedni etap nie był obowiązkowy, w tym roku to się zmieniło i aby dostać się do półfinału w Jeleniej Górze, szkoły musiały przeprowadzić eliminacje u siebie.
- Konkurs jest na wyższym poziomie niż do tej pory dlatego, że placówki musiały wykazać się dobrze przeprowadzonym etapem szkolnym – oceniła Elżbieta Lorenc-Mytnik. Wśród zadań związanych z bezpieczeństwem były m.in. zagrożenia związane z internetem, a nowością był sposób przeprowadzenia konkursu dla „zerówek”. - W tym roku nie przechodzą przez stacje konkursowe, tylko są w osobnych pomieszczeniach i nad nimi czuwa sztab ludzi. Związane jest to z reformą edukacji - na konkurs trafiły dzieci 5-letnie. Dlatego nad tą drużyną czuwa specjalny nauczyciel wychowania przedszkolnego, który wprowadza w temat, a sędziowie tylko sędziują i wpisują oceny. Nie ma takiego stresu, jest to dużo lepsza formuła – dodała wiceprzewodnicząca konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”.
W organizacji zawodów pomagały liczne służby: straż pożarna, policja, straż miejska, Karkonoska Grupa GOPR, pogotowie ratunkowe i wiele innych. - Dzieci przychodzą przygotowane, to widać. Mamy dwie stacje: pożar w przedszkolu oraz informacje związane z tlenkiem węgla, czyli czadem – powiedział st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.
- Bezpieczeństwo to nie wychodzić z domu jak jest huragan – powiedział Oliwier. - Uczyliśmy się o złamaniach nogi, o oparzeniach, o pierwszej pomocy – wyliczał Mateusz. - Jak zobaczymy kogoś, komu coś się dzieje, to mu pomagamy. Dzwonimy wtedy pod numer 112 – dodała Hania.
Decyzją Komisji Konkursowej do finału, który odbędzie się 17 maja we Wrocławiu dostali się:
- kat. dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne: Miejskie Przedszkole nr 27 w Jeleniej Górze, Miejskie Przedszkole nr 13 w Jeleniej Górze oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Jeleniej Górze.
- kat. klasy I-III: Szkoła Podstawowa nr 3 w Kowarach, Zespół Szkół w Marciszowie, Miejski Zespół Szkół nr 3 w Bolesławcu.
- kat. klasy IV-VI: Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu, Zespół Szkół w Marciszowie, Gminny Zespół Szkół w Janowicach Wielkich.
- kat. gimnazja (zawodnicy): Marta Nowacka (G. Nowogrodziec), Maryla Jońca (GZS Janowice Wielkie), Radosław Kalamarz (GS nr 2 Bolesławiec).
Zawody odbywają się pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP: Agaty Kornhauser-Dudy.