Ociemniały Stanisław Stryjewski mówił, w jaki sposób przy pomocy białej laski daje sobie radę z barierami architektonicznymi w mieście. Specjalnie przygotowane okulary (zaciemnione gogle) pomogły uświadomić uczniom, jak się żyje i porusza w świecie ciemności. Waldemar Wiśniewski, szef jeleniogórskich diabetyków mówił o przyczynach i skutkach cywilizacyjnej choroby jaką także pośród młodego pokolenia powoduje cukrzyca.
Wiktor Żuriński, niepełnosprawny sportowiec i szef klubu sportowego „Victoria”, ciekawie opowiadał o Paraolimpiadzie i pasjach ludzi, dla których sport jest sposobem na życie. Zaprosił też uczniów szkoły do rozegrania meczu piłki siatkowej na siedząco, a zaproszenie zostało z entuzjazmem przyjęte. Dużym zainteresowaniem spotkała się wypowiedź Barbary Czarneckiej z Karkonoskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych, która przestrzegała przed paleniem papierosów bo jest to jeden z najpoważniejszych powodów raka krtani i płuc.
Spotkanie z dużym zaangażowaniem przygotowała Małgorzata Nowak, pedagog szkolny, a spontaniczne pytania dowodziły, że zmaganie się ludzi z niepełnosprawnością to duże wyzwanie dla całej społeczności, którą winno cechować empatia i dążenie do pełnej integracji. Młodzi ludzie interesowali się również sprawami wolontariatu, choćby wobec zbliżającego się występu wielkiej orkiestry świątecznej pomocy, której sztab od dziewiętnastego listopada funkcjonuje w budynku Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przy ul. Osiedle Robotnicze 47a.
Było to już czwarte spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych i liceów powiatu jeleniogórskiego, których nieprzymuszona frekwencja dowodzi, że warto jest inwestować w wiedzę młodego pokolenia o przyczynach i skutkach niepełnosprawności. Uczniowie gimnazjum w Starej Kamienicy podjęli się napisania refleksyjnych wypracowań na temat spotkania. Najlepsze zamieszczone będą w gazecie Niepełnosprawni TU i TERAZ.