Jelenia Góra/Region: Ośrodek kryzysowy dla regionu (komunikat)
Aktualizacja: 16:43
Autor: UM Jelenia Góra
- Z miejsc istniejących w Jeleniej Górze mogą korzystać także przyległe powiaty – jeleniogórski (ziemski) i lwówecki, stąd część kosztów stałych w kwotach po kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie pokrywają one ze swoich budżetów – informuje rzecznik Urzędu miasta w Jeleniej Górze Cezary Wiklik.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Jeleniej Górze (www.oikjg.pl) jest jednostką budżetową, organizacyjną Miasta Jelenia Góra. Świadczy pomoc psychologiczną i pedagogiczną osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacji kryzysu emocjonalnego.
Specjalistyczne usługi, które Ośrodek świadczy na rzecz osób i rodzin mają na celu przede wszystkim umożliwienie dotkniętym kryzysem osobom powrót do stanu równowagi psycho-fizycznej, w którym pełnienie kontroli nad własnym życiem stanie się możliwe.
Pomoc w interwencji kryzysowej skoncentrowana jest głównie na zapewnieniu Klientowi bezpieczeństwa, uaktywnieniu naturalnych sposobów radzenia sobie
z problemami, konstruowaniu indywidualnego planu bezpieczeństwa.
Ośrodek oferuje pomoc i skuteczną interwencję w sytuacji kryzysu mieszkańcom Jeleniej Góry, mieszkańcom Powiatu Jeleniogórskiego i Powiatu Lwóweckiego, a dalszą - w sytuacji potrzeby, pomoc psychologiczną, pedagogiczną, lekarza psychiatry i prawną. Uczestniczenie w grupach wsparcia. Prowadzone są także interwencje poza Ośrodkiem oraz poprzez kontakt telefoniczny i e-mail (oikjg@onet.eu).
Pomoc w Ośrodku jest świadczona nieodpłatnie i dyskretnie- udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00-20.00 w siedzibie Ośrodka przy al. Jana Pawła II 7 w Jeleniej Górze, pok. Nr 402; telefony kontaktowe od 08.00- 20.00 od poniedziałku do piątku 75 64 39 100; 607 550 453 sekretariat.
Telefon interwencyjny czynny od poniedziałku do piątku od 20.00 do 22.00, w soboty od godziny 12.00 do 20.00: 607 550 484.
Jeśli osoba doświadczyła urazu psychicznego związanego z przeżytym wypadkiem, gwałtem, przemocą, utratą bliskiej osoby, chorobą zagrażającą życiu, zdradą partnera, lub innym traumatycznym wydarzeniem, ma myśli samobójcze, a cierpienie emocjonalne jest nie do zniesienia powinna zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej.
Ponadto przy Ośrodku działa Zespół Interdyscyplinarny i grupy robocze, które rozwiązują problemy związane z przemocą w rodzinie.