Teren budowy został już przekazany wykonawcy, który wygrał przetarg na realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia, obejmującego pałac i jego otoczenie. Konsorcjum ma termin na wykonanie tej części inwestycji do 4 grudnia 2018 roku.
- W pałacu będzie się mieścić ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych, natomiast na I i II piętrze będzie się znajdować nowa siedziba KPN – powiedział Andrzej Raj, dyrektor parku.
Drugi etap obejmuje wielką i małą stajnię, gdzie znajdzie się duża ekspozycja przyrodnicza, prezentująca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą Karkonoszy. - To jeden z najważniejszych etapów, bo tam będzie się mieścić nowoczesna, multimedialna, interaktywna ekspozycja, która będzie wielką atrakcją dla całego regionu – powiedział dyrektor KPN.
Jak poinformował nas rzecznik parku, projekt KPN związany z remontem budynku wielkiej stajni i utworzeniem ekspozycji przyrodniczej znalazł się na liście rankingowej projektów złożonych w ramach jednego z konkursów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oznacza to, że najprawdopodobniej otrzymamy dofinansowanie na tę część II etapu naszej pałacowej inwestycji. Przetarg na II etap planowany jest na przełomie 2017/2018 roku.
Jak zapewnia Andrzej Raj, trwają prace projektowe nad trzecim (ostatnim) etapem, który obejmuje budynek byłego zarządcy – po wojnie bursę szkolną oraz spichlerz. - W spichlerzu będzie przestrzeń wystaw czasowych, natomiast na jego parterze będzie miejsce dla sklepików promujących lokalne produkty typu len, drewno, szkło, ekologiczne produkty żywnościowe. W bursie natomiast będą pracownie dedykowane do współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami z Cieplic, Sobieszowa i Jagniątkowa, a na I i II piętrze bursy będzie w sumie ok. 60 miejsc noclegowych w standardzie turystycznym – dodał dyrektor, który liczy, że cały kompleks będzie w pełni gotowy do 2021 roku. Po zakończeniu poszczególnych etapów atrakcje będą udostępniane turystom, więc w 2019 r. zobaczymy efekty inwestycji w pałacu Schaffgotschów.
W planach jest też rozbudowa parkingu przy współpracy z Urzędem Miasta Jeleniej Góry. Kuria Legnicka udostępni też władzom parku klucze do kościoła św. Marcina, dzięki czemu cały kompleks będzie robił niesamowite wrażenie.