Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13442
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Palna konstrukcja dachu lub ścian, a ubezpieczenie domu

Poniedziałek, 6 lipca 2020, 10:47
Aktualizacja: Wtorek, 21 lipca 2020, 11:13
Autor: ts
Polska: Palna konstrukcja dachu lub ścian, a ubezpieczenie domu
Fot. ts
Każdy, kto jest właścicielem domu o konstrukcji drewnianej, powinien pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Tego rodzaju nieruchomość o wiele bardziej narażona jest na zniszczenie w wyniku pożaru niż tradycyjny dom murowany. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć drewniany dom.

W Polsce domy drewniane nie są bardzo popularne. Małe zainteresowanie wynika m.in. z obawy o łatwe zniszczenie takiej nieruchomości w wyniku pożaru.

Polisa na dom drewniany - jaki zakres wybrać?
Ochrona nieruchomości na wypadek pożaru zawarta jest w każdej polisie na dom czy mieszkanie już w podstawowej wersji. Jednak zniszczenia spowodowane przez ogień mogą mieć większą skalę i w takim wypadku lepszym rozwiązaniem może okazać się rozszerzona wersja ubezpieczenia.

Dobre ubezpieczenie domu od pożaru dostępne na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/palna-konstrukcja-dachu-lub-scian-a-ubezpieczenie-domu powinno uwzględniać:
• szkody spowodowane dymem i sadzą,
• straty w mieniu spowodowane akcją ratowniczą,
• uderzenie pioruna,
• przepięcie od uderzenia pioruna podczas burzy,
Warto przemyśleć także zakup pakietu Home Assistance. Pomoże on nam uporać się z wieloma problemami związanymi z utratą lub znacznym uszkodzeniem nieruchomości. Ten dodatek do ubezpieczenia na dom obejmuje m.in. pomoc w organizacji lokum zastępczego, zabezpieczenie mienia, opiekę lekarską, a nawet opiekę nad dziećmi i zwierzętami.

Ubezpieczenie domu drewnianego – ile kosztuje?
Polisy na dom drewniany dostępne na rynku warto mocno przenalizować, porównując ze sobą wiele ofert różnych ubezpieczycieli. Ceny za ten sam lub bardzo podobny produkt mogą być bowiem różne.

Z pewnością trzeba liczyć się z tym, że taka polisa będzie droższa niż polisa na dom murowany. Nie należy jednak, kierować się tylko ceną. Warto dokładnie prześledzić zasady zawarte w dokumencie OWU (tam znajdują się najważniejsze zasady ochrony) i przede wszystkim pod tym kątem wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Duże znaczenie dla ubezpieczycieli ma konstrukcja dachu – nawet jeśli dom jest murowany, ale dach stworzony został z palnych materiałów, ubezpieczyciel może uznać, że cała nieruchomość ma palną konstrukcję i podwyższyć składkę na polisę.

Ubezpieczenie domu a palne elementy konstrukcji
Za domy szczególnie narażone na pożar uznaje się przede wszystkim budynki, których konstrukcja składa się z elementów drewnianych. Droższe w ubezpieczeniu będą z pewnością domy z bali oraz projektowane w technologiach skandynawskiej, kanadyjskiej lub innej podobnej. Również dachy postawione przy użyciu słomy lub trzciny są dla towarzystw powodem do podwyższenia ryzyka ubezpieczeniowego, a tym samym składki.

Domy o palnej konstrukcji mogą być mniej lub bardziej narażone na pożar – w zależności od zastosowanych materiałów. Unia Europejska stworzyła klasyfikacje stopni palności poszczególnych materiałów budowlanych – od A1 do F, gdzie najmniej podatne na ogień są materiały z symbolem A1, a najbardziej te oznaczone symbolem F.

Za bezpieczne materiały w konstrukcji dachu TU uznają blachę, dachówkę ceramiczną, dachówkę cementową i eternit. W takim wypadku składka na polisę nie powinna być podwyższona.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
100%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
615
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group