Niedziela, 8 września
Imieniny: Marii, Radosława
Czytających: 13363
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?

Wtorek, 23 lipca 2024, 21:07
Autor: MJr
Powiat: Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Fot. MT
Kilka dni temu była pełnia Księżyca. W Kotlinie Jeleniogórskiej ponownie wiele osób nie mogło zasnąć. Nie pomagała im również dudniąca muzyka w Staniszowie. Otóż okazuje się, że podczas pełni niektórzy gorzej śpią bo... w inne dni także mają problemy ze spaniem. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że pełnia księżyca bezpośrednio wpływa na sen.

Niektórzy niemożność lub gorszą jakość spania w czasie pełni tłumaczą sobie różnymi historiami o polu elektromagnetycznym Ziemi, albo nawet koncepcjami ewolucyjnymi (że niby przodkowie sprzed tysięcy lat bali się nocy).

Z badań jasno wynika, że w czasie pełni u niektórych zdrowych osób sen jest krótszy o... 20 minut, a zasypiają... 5 minut dłużej - czyli różnice w prawdziwym życiu niezauważalne. Jeśli ktoś jest schorowany, to tłumaczenie gorszego snu właśnie pełnią księżyca jest dużym nadużyciem.

- Z badań wynika również, że pełnia Księżyca wpływa w małym stopniu na sen i nie tłumaczy w całości zjawiska bezsenności czy kłopotów ze spaniem u niektórych. Osoby, które wtedy doświadczają słabego snu, zwykle mają też na koncie sporo innych bezsennych nocy, które wystąpiły poza dniami z pełnią - wyjaśnia dr n med Małgorzata Fornal-Pawłowska, specjalistka w dziedzinie psychologii klinicznej osób dorosłych, oraz popularyzatorka poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności w Polsce.

Tak więc zdrowe osoby zupełnie nie zauważają faz księżyca i są one dla nich zupełnie obojętne. Faktem jednak jest, że w czasie kilku dni przed pełnią księżyca niektórzy odczuwają bardziej rozmaite codzienne dolegliwości zdrowotne. Tłumaczą to właśnie pełnią księżyca... Również w Kotlinie...

Zachód Księżyca w Karkonoszach:

W ostatni weekend wielu nie pozwalała zasnąć głośna muzyka ze Staniszowa. Mogli wówczas spoglądać w niebo, które było w nocy "oświetlone" przez tzw. koźli lub łososiowy Księżyc. To zjawisko pojawiające się tylko raz w roku i wówczas Księżyc wydaje się wyjątkowo wyraźny i większy. A to dlatego, że w lipcu znajduje się najniżej na półkuli północnej.

Twoja reakcja na artykuł?

11
48%
Cieszy
5
22%
Hahaha
2
9%
Nudzi
1
4%
Smuci
1
4%
Złości
3
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
322
Powinien zostać, gdzie jest
54%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
46%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group