Sanssouci z jęz. francuskiego znaczy beztroski.
Przywrócenie przedwojennej świetności obiektowi jest możliwe za sprawą Grupy Europlan. Odbudowa dobiega końca, a w zachowanych, zabytkowych wnętrzach powstanie pięciogwiazdkowy hotel z restauracją i SPA.
Miał ściągać pod Śnieżkę gości z całej Europy
Hotel Sanssouci w Karpaczu Górnym został wybudowany w pierwszych latach XX wieku. Budowany był w czasach olbrzymiej rozbudowy i odbudowy Karpacza po strasznej powodzi w 1897 roku, a już 8 lat później zaczął przyjmować pierwszych gości. Hotel miał ściągać odwiedzających z całej Europy. Została w nim zamontowana pierwsza w tych stronach winda osobowa, obiekt posiadał własną restaurację, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Mieściło się w nim nawet kasyno.
Ma być gotowy w kilka miesięcy
Teraz ma to wszystko wrócić w nowoczesnej formie. Luksusowy hotel ma zostać oddany do użytku w ciągu kilku miesięcy. 109 partamentów będzie znajdować się w dwóch budynkach. Budynek główny to zabytkowa część, która zostanie odrestaurowana i zmodernizowana o większość niezbędnych w dzisiejszych usług hotelowych takich jak restauracja, lobby bar, SPA, basen, sala fitness, historyczna sala balowa i konferencyjna czy narciarnia.
Druga część hotelu już nie będzie historyczna - to nowopowstałe skrzydło, w którym będzie basen, jacuzzi, sala konferencyjna, restauracja, SPA czy sala balowa.
Hotel przejęli Niemcy
Jak podają kronikarze Karpacza historia obiektu jest nad wyraz ciekawa.
Ponad 100 lat temu taki hotel w Karpaczu wymyślił Julius Most, który był lokalnym biznesmenem i inwestorem (Karpacz kiedyś nazywał się Brückenberg). Plotka głosiła, że dorobił się on majątku na inwestycji w kopalnie cennego kruszcu w Ameryce Południowej.
Część zarobionych wówczas pieniędzy zainwestował w hotel (sam wymyślił nazwę), który w późniejszym czasie przynosił rodzinie ogromne zyski, aż do czasu II wojny światowej. W czasie wojny hotel przejęło państwo niemieckie. Na początku 1942 roku, kilka miesięcy po podpisaniu paktu berlińskiego, obiekt stał się w części siedzibą Ambasady Cesarstwa Japonii.
Polacy Beztroski zmienili w Uroczą
Popularność wśród odwiedzających nie słabła aż do wybuchu II wojny światowej, gdy hotel zaczął służyć przede wszystkim jako punkt wypoczynkowy dla żołnierzy. Po zakończeniu konfliktu został przejęty przez Polską Partię Robotniczą, a następnie PZPR. W latach 50. obiekt przekazano Funduszowi Wczasów Pracowniczych, który przemianował hotel na FWP Urocza 1. W takiej formie działał do lat 90. I słynął z wysokiego poziomu obsługi, luksusu oraz wystawnych przyjęć.
Po latach uznano, że budynek nie jest wystarczająco opłacalny, dlatego Fundusz Wczasów Pracowniczych sprzedał go. Żaden kolejny właściciel nie podjął się próby ponownego uruchomienia obiektu. W związku z tym przez następne dwie dekady stan budynku coraz bardziej się pogarszał. Do teraz...
W Jeleniej Górze powstaje Młynówka
Artur Kozieja, który odpowiada za tę inwestycję, to twórca oraz prezes Grupy Inwestycyjnej Europlan, która zainwestowała w takie obiekty jak Lake Hill Resort&Spa, Radisson Blu Resort & Conference Center w Ostródzie, a w Jeleniej Górze rozpoczął budowę luksusowego Osiedla Młynówka.