Dojście tam jest bardzo proste – mówią Krzysztof Pik i Zbyszek Leszek. - Schodzimy niebieskim szlakiem z Lwiej Góry w kierunku Strużnicy, nie skręcamy ostro w prawo w dół lecz idziemy prosto nieoznakowaną leśną drogą i po około stu metrach dochodzimy do "Piekliska”. To nieczynny kamieniołom leżący „pod siodłem” pomiędzy Świnią Górą i Starościńskimi Skałami. Chcąc iść dalej w dół możemy dojść do wsi Strużnica. Zejście to nosi nazwę „Rynna Strużnicka” i jest bardzo dobrze znane rowerzystom i uczestnikom maratonów MTB ze względu na bardzo stromy zjazd.
Z „Piekliska” (niemiecka nazwa to St.Br. Ehem Schmiede 650 m n.p.m.) w przeszłości wydobywano duże bloki granitowe metodą wykuwania w technologii podobnej jak to się robi podczas kopania studni. Granit służył do budowy okolicznych zamków i kościołów. Na dnie dwóch nieczynnych wyrobisk powstały piękne malownicze jeziorka. Pierwsze - "Żółte Jeziorko" w głębokim skalnym kraterze ma głębokość 15 m. Drugie, większe -"Brunatne Jeziorko" znajduje się poniżej pod urwiskiem. Można tam wejść drogą służącą kiedyś do zwożenia bloków skalnych wiodącą na dno kamieniołomu. Jedyna droga jezdna z Karpnik na Lwią Górę wiodła właśnie poprzez jeziorka Starościńskich Skał.
W niedalekiej odległości znajduje się grupa skał o nazwie „Biblioteka,, (tak nazwali te skałki uprawiający sport skałkowy). "Biblioteka" (600 - 650 m n.p.m.) leży po przeciwnej stronie "Strużnickiej Rynny". Grupa skalna stanowi zamknięty owal o długości pięćdziesięciu metrów. Bloki ułożyły się pod kątem sześćdziesięciu stopni i ich kształt upodobnił do ułożonych książek na półce. Jest jeszcze jedna ciekawostka tego miejsca, nie do końca potwierdzona, ale przypuszczalnie to w tym miejscu odprawiano od roku 1654 tajne nabożeństwa Kościoła Protestanckiego. (Po wojnie trzydziestoletniej na tych terenach dokonywano rekatolicyzacji, co zmuszało miejscowych protestantów do odprawiania tajnych nabożeństw w okolicznych lasach lub dalekich wędrówek, aż do odległego proboszczowa. Dopiero po 1709 r. mogli oni uczestniczyć bez represji w na nabożeństwach w Jeleniej Górze). Jedna ze skał w centralnym miejscu (podobnie jak w kościele) przypomina bowiem ołtarz.
Diabelski Kościół (stara nazwa niemiecka Teufelskirche) położony jest na stromym stoku Świniej Góry (751 m n.p.m.). Można go łatwo znaleźć schodząc w dół "Strużnicką Rynną". Po przejściu około 150 metrów z lewej strony zobaczymy olbrzymi blok skalny o długości około 70 metrów lub bezpośrednio leśną drogą wzdłuż Świniej Góry od Biblioteki. Na szczycie znajdują się trzy skałki. Najciekawsza z nich to "Kamienny Krąg" czterech słupów skalnych nigdzie niespotykanych w naszych górach. Jest to piękne miejsce mało odwiedzane przez turystów ze względu na brak oznaczeń, ustronne ze wspaniałymi widokami na całą Kotliną Jeleniogórską.