Sobota, 5 kwietnia
Imieniny: Ireny, Julianny
Czytających: 4176
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Plany zagospodarowania otwarte. Dla rozwoju miasta

Środa, 16 marca 2011, 9:56
Aktualizacja: 9:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Plany zagospodarowania otwarte. Dla rozwoju miasta
Fot. TEJO
Na wczorajszej sesji rady miasta radni uchwalili uchwały liberalizujące wymogi planów zagospodarowania przestrzennego dla niektórych gruntów w Jeleniej Górze. Takie posunięcie ma sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości w mieście.

Treść projektów uchwał referowała Magdalena Kwasiuk, naczelniczka Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Zaznaczyła, że proponowane zmiany są skutkiem niespójności między studium zagospodarowania a poszczególnymi planami, które sporządzano w latach, gdy obowiązywały inne niż obecnie normy i uwarunkowania. Doprowadziło to do rozbieżności między miastem i wojewodą dolnośląskim, który pewne zapisy kwestionował, a sprawy trafiały do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mówił o tym Roman Słomski, radca prawny jeleniogórskiego magistratu.

Co z podjętych wczoraj uchwał wynika? Ano to, że na terenach położonych na osiedlu Zabobrze pomiędzy ulicami Sygietyńskiego i Legnicką (w bezpośrednim sąsiedztwie gruntów należących do Echo Investment) dopuszczono możliwość powstania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wprawdzie na razie z całą pewnością nikt tam nic nie postawi, jednak takie rozszerzenie uatrakcyjni ofertę inwestycyjną miasta.

Z kolei w rejonie ulic Spółdzielcza-Lubańska w Jeleniej Górze – wbrew dotychczasowym ograniczeniom – będzie można wznosić obiekty wyższe niż 12 metrów. Radny Leszek Wrotniewski z Platformy Obywatelskiej miał wątpliwości, czy nie umożliwi to budowania kominów, jednak o to można być spokojnym, bowiem górna granica zabudowy podniesie się tylko o kilka metrów.

Zmieniając plan dopuszczono także możliwość powstania zakładu produkującego surowice i szczepionki, którego uruchomieniem jest zainteresowany nieznany bliżej przedsiębiorca (pisaliśmy o tym w minioną sobotę). Tego typu produkcja nie jest bowiem szkodliwa dla środowiska, ale nie mieściła się w poprzednich uwarunkowaniach planistycznych. Na tych terenach będą mogły powstawać także firmy, których działalność nie wiąże się z ubocznymi skutkami w postaci ścieków, gdyż całość gruntów stanowi obszar chroniony, a podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest póki co mało realne. Zmieniono także przeznaczenie gruntów w Cieplicach pomiędzy ulicami Sobieszowską, Oskara Langego, Jagiellońską i Lubańską. Plany związane z zagospodarowaniem na cele rekreacyjne ma tutaj spółka ASTOL.

Wprawdzie radni mieli wątpliwości, czy zbytnie uelastycznienie planów nie kłóci się z całą istotą planowania przestrzennego, jednak nie sprzeciwili się proponowanym przez prezydenta uchwałom. Krzysztof Mróz z Prawa i Sprawiedliwości podniósł przy okazji kwestię kosztów. Każda bowiem zmiana w planach generuje wydatki z kasy miasta, które – samo lub poprzez zakontraktowane firmy – musi dokonać formalności dokumentacyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jakie filmy najbardziej lubisz oglądać?

Oddanych
głosów
374
Filmy akcji
16%
Obyczajowe
9%
Komedie
19%
Horrory
6%
Dokumentalne
9%
Opery mydlane
2%
Hity kinowe sprzed lat
7%
Wojenne
5%
Westerny
3%
Znane polskie
6%
Inne
8%
Nie oglądam wcale filmów
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Koszykówka
Z Warszawą na start turnieju 1/4 finału Mistrzostw Polski
 
Aktualności
Jarmark w Cieplicach – reaktywacja
 
Aktualności
Tu grzebano ofiary zarazy – Cmentarz Memento w Piechowicach
 
Karkonosze
Zabawa dla dzieci na wysokości 1000 metrów!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group