Spółkę Przewozy Regionalne na naszym terenie organizuje i finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Przez kilka ostatnich miesięcy zbierał on i analizował wnioski oraz sugestie pasażerów dotyczące zmian rozkładu jazdy 2010/2011. Część próśb pasażerów została uwzględniona, inne pominięto.
Nowy rozkład jazdy przewiduje 36 pociągów w sekcji regio Jelenia Góra na obszarze od Wałbrzycha Głównego po Szklarską Porębę, z czego 25 z nich będzie jeździło codziennie albo w dni robocze, a pozostałe 11, tylko w wyznaczonych okresach.
W pierwotnym projekcie rozkładu jazdy zmiany nie zapowiadały się zbyt obiecująco. Władze urzędu marszałkowskiego nie chciały zgodzić się na zwiększenie liczby pociągów, co wynikało głównie z problemów dotyczących prędkości jazdy z Wrocławia do Jeleniej Góry. Nie obyło się bez trudnych rozmów sekcji z przedstawicielami władz lokalnych i marszałkowskich, dzięki którym wyproszono większą ilość pociągów.
Edmund Pomieczyński, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich w Jeleniej Górze Spółki Przewozy Regionalne: – Obecnie jest o 13 procent więcej pociągów w odniesieniu do dotychczasowego stanu, co oczywiście jest dla pasażerów korzystne. Z tych 36 pociągów sześć będzie uruchomione do Węglińca, sześć w kierunku Szklarskiej Poręby, w tym do Kořenova, trzy w kierunku Lubawki, w tym do Trutnova.
– W kierunku Wrocławia pojedzie natomiast 14 pociągów, co stanowi wzrost o 17 procent obecnego stanu, ale dotyczy on przede wszystkim stacji Wałbrzych Gł.
Wynika to ze zwiększenia prędkości jazdy na odcinku od Wrocławia do Wałbrzycha średnio o 10 minut. Planujemy uruchomić również siedem pociągów w kierunku Lwówka Śląskiego, gdzie obecnie przewozy są realizowane przez Koleje Dolnośląskie – dodaje naczelnik E. Pomieczyński.
Jak podkreśla wspólne rozmowy przedstawicieli sekcji, ustępującego prezydenta Marka Obrębalskiego, członka zarządu województwa Jerzego Łużniaka oraz prezydenta elekta Marcina Zawiły, pozwoliły na uruchomienie pociągu wyjeżdżającego z Wrocławia do Jeleniej Góry o godzinie 18.48, który początkowo był zaplanowany tylko na piątek, sobotę i niedzielę. Od 12 grudnia będzie on jeździł codziennie.
– Gdyby nie udało się przekonać władz marszałkowskich do tego rozwiązania, luka od przedostatniego pociągu do tego kursu była zbyt duża, przez co podróżni musieliby wyjeżdżać z Wrocławia do Jeleniej Góry około godziny 13.00, a później nie mieliby połączeń – wyjaśnia Edmund Pomieczyński.
Drugą wywalczoną zmianą jest kurs z Jeleniej Góry do Wrocławia z godz. 6.08, który w projekcie zaplanowany był tylko w poniedziałki, a będzie kursował we wszystkie dni robocze, oprócz świąt. Pasażerowie jadący z Jeleniej Góry do Wrocławia będą mieli do dyspozycji pięć pociągów, które będą kursowały codziennie lub w dni robocze.
Zrezygnowano natomiast z kursu z godz. 9.47, który okazał się nierentowny. Wewnątrz rozkładu jazdy przesunięto też pociąg z Jeleniej Góry do Wrocławia z godz. 5.47 na 6.08. Zamiast dwóch kursów z godz. 9.47 i 12.51 pojedzie jeden pociąg o 11.08. Z Jeleniej Góry do Wrocławia będą kursować pociągi o godz. 7.34 i 16.13 (Kamieńczyk) oraz 17.15. Pozostałe pociągi do Wrocławia będą odjeżdżały z dworca PKP Wałbrzych Gł.
Do Jeleniej Góry z Wrocławia natomiast codziennie lub w dni robocze będzie przyjeżdżać tyle samo pociągów co dotychczas: cztery z Wrocławia i jeden z Wałbrzycha. – Zostały one jednak odpowiednio przesunięte w czasie i będą przyjeżdżać o godz. 7.22, 11.13, 13.21, 17.20 oraz 22.14. Wydłużono też relację pociągu o nazwie Kamieńczyk, który obecnie kursował na trasie Jelenia Góra – Poznań, a zgodnie z nowym rozkładem jazdy będzie jeździł do Gniezna przez Poznań – mówi naczelnik sekcji.
Nowy sieciowy rozkład jazdy pociągów Przewozów Regionalnych oraz innych przewoźników można zakupić za około 70 zł w kasie biletowej na Dworcu Głównym PKP w Jeleniej Górze oraz w wyznaczonych kasach w Polce, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Przewozów Regionalnych.
– Przewoźnik tylko wykonuje zaplanowane przez Urząd Marszałkowski przewozy na podstawie umowy zawartej z urzędem. Dlatego wszystkich, którzy chcieliby wnieść uwagi do nowego rozkładu jazdy, prosimy o kierowanie wniosków bezpośrednio do urzędu marszałkowskiego, bądź pośrednio przez naszą sekcję – mówi Edmund Pomieczyński, naczelnik Sekcji Przewozów Pasażerskich w Jeleniej Górze Spółki Przewozy Regionalne.