Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze wraz z Oddziałami w weekend majowy jest czynne i serdecznie zaprasza do skorzystania z naszej oferty.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.
● Zachęcamy do wiosennego zwiedzenia wystaw stałych związanych z historią, kulturą i sztuką Jeleniej Góry oraz regionu Karkonoszy od czasu pierwszych udokumentowanych śladów osadnictwa na tym obszarze w epoce kamienia i brązu, poprzez średniowiecze aż po współczesność. Szczególne miejsce wśród ekspozycji zajmuje prezentacja kolekcji szkła artystycznego, prezentująca rozwój wytwórczości szklarskiej, zawiera unikatowe obiekty artystyczne tworzone na przestrzeni wieków i jest dziś największą w Polsce i jedną z najważniejszych tego typu kolekcji w Europie.
Zapraszamy również na wystawy czasowe:
● „W cieniu Gór Olbrzymich. Czasy Nowożytne”.
Interdyscyplinarna wystawa obejmuje 215 lat rozwoju regionu zawierając się w szerokich ramach czasowych od XVI do XVIII wieku i koncentruje się na okresie w dziejach regionu, jakim było panowanie na omawianym terenie dynastii Habsburgów. Tematyka zilustrowana jest za pomocą oryginalnych eksponatów z naszych zbiorów oraz obiektów wypożyczonych z innych muzeów.
● „ÀIVA. Ślady wody. Doliny Lanzo, Piemont, Włochy - Wystawa fotografii”.
Tematem wystawy prezentowanej w Galerii na Górze Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze jest woda, która charakteryzuje pejzaż włoskich Dolin Lanzo – obszaru górskiego Alp Graickich znajdujących się na północny zachód od Turynu, w Piemoncie. Celem projektu zrealizowanego pod opieką stowarzyszenia Società Storica delle Valli di Lanzo, było nowe spojrzenie na wodę, pokreślenie jej wartości oraz konieczności zabezpieczenia i ochrony. Wynikiem reportażu fotograficznego poszukującego śladów wody stała się nieznana dotąd podróż artystyczna przez Doliny Lanzo. Prezentowana wystawa realizowana jest w ramach współpracy Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich IMMA.
Muzeum Zamek Bolków w Bolkowie.
● Zaprasza na zwiedzanie średniowiecznej warowni, której powstanie wiąże się z panowaniem piastowskiego księcia Bolka I. Charakterystyczna wieża dziobowa Zamku Bolków jest unikalnym przykładem tego typu budowli w Polsce.
Ponadto:
● 3 maja - Dni Dwuświata
Dni Dwuświata to festiwal fantasy oparty o uniwersum wykreowane przez Pawła Kopijera w „Kronikach Dwuświata”. W programie imprezy między innymi spotkanie z autorem, koncert zespołu muzycznego w klimacie fantasy, wioska rycerska w klimacie średniowiecza.
● 4 maja - Mistrzostwa Bractwa Ziemi Bolkowskiej we władaniu średniowieczną bronią wszelaką.
Kameralny turniej rycerski organizowany we współpracy z Bractwem Rycerskim Ziemi Bolkowskiej. W programie: średniowieczna wioska rycerska, pokazy rzemiosła, pokazy walk rycerskich oraz kuchnia średniowieczna.
Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze.
● Korzystając z wiosennej aury zapraszamy na ekspozycję plenerową broni ciężkiej (m.in. uzbrojenie Wojska Polskiego z lat 1943 – 1980, m.in. czołg T34-85, transporter opancerzony BTR 152, artylerię przeciwlotniczą i przeciwpancerną, wyrzutnie rakiet, urządzenia radiolokacyjne) oraz wystawy czasowe poświęcone dziejom oręża polskiego.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.
● Dawny dom pisarzy – braci Hauptmannów, położony u stóp rozległego „Parku Ducha Gór”, stanowiący niegdyś serce tutejszej kolonii artystów zaprasza na wystawy stałe: Galeria Wlastimila Hofmana, Powojenne pokolenie kolonii artystycznej, „Nowy Młyn” – Kolonia artystyczna.
Zachęcamy również do zwiedzania aktualnej wystawy czasowej:
● “Efemerydy” - wystawa malarstwa Anny Szewczyk
"Efemerydy” to zjawiska bezkształtne lub ruchome różnej natury, szybko przemijające, z definicji nie pozostawiające śladu, jednak wpływające na percepcję i samopoczucie człowieka. Pochodzą ze świata przyrody, a także z cyberprzestrzeni i w nich kryje się magia obecnej wystawy w Domu Hauptmannów.
Zabierzcie rodzinę i przyjaciół - majówka pełna kultury, sztuki i historii czeka na Was w Muzeum Karkonoskim i jego Oddziałach!