Kolejowy kombajn i maszyny dwudrogowe
PKP wykorzystuje specjalistyczne maszyny do prac na kolejnych odcinkach. Jak to wygląda technicznie? Np. między Ziębicami i Starczowem (powiat Wrocław) pracuje PUN, czyli trzystumetrowa maszyna, która podnosi tor i wymienia podkłady.
Przez kilka dni PUN wymienia aż 5000 podkładów.
Jesienią na Dolny Śląsk przyjedzie kolejowy kombajn - AHM 800R. Maszyna wykona całkowite wzmocnienie podtorza w określonych wcześniej miejscach. Niestety na razie prace wykonywane są na płaskich i prostych odcinkach poza powiatem karkonoskim.
Zmechanizowane prace skracają czas zmian, wprowadzonych z wyprzedzeniem do rozkładu jazdy i zapewniają wymaganą jakość robót. Poza dużymi maszynami – AHM i PUN, przy robotach wykorzystywane są dwudrogowe koparki oraz maszyny do układania i przesuwania szyn.
Roboty torowe uwzględniają także wykonanie odwodnienia. To istotne prace, które zapewniają odpowiedni stan torów i przejazd pociągów w rozkładowym czasie.
Tunel, wiadukty i mosty
Poza pracami torowymi, na kolejnej trasie (tym razem do granicy w Międzylesiu), poprawiany jest stan obiektów inżynieryjnych. Tunele, mosty i wiadukty są ważnymi ogniwami kolejowej drogi.
Bezpieczniej na 76 skrzyżowaniach
Wymiana i montaż urządzeń sterowania ruchem kolejowym, podnosi poziom bezpieczeństwa na linii. Na 20 skrzyżowaniach wymieniane są urządzenia przejazdowe, a na 56 poprawiana jest nawierzchnia drogowa.
Prace na przejazdach realizowane są z pieniędzy Unii Europejskiej (KPO), budżetu państwa i budżetu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Przypomnijmy, że całkiem niedawno zakończyła się modernizacja tunelu kolejowego w Trzcińsku k/Jeleniej Góry na trasie do Wrocławia. Prace wykonane kosztem 130 mln zł pozwolą na minięcie się w tunelu dwóch pociągów (wcześniej było to niemożliwe). Prace nie były technicznie łatwe, jednak fachowcy dali radę...
Film: PORR S.A.