Czeski weekend szklarski trwa od piątku, kiedy to odbył się pokaz wytopu szkła przy piecu hutniczym w wykonaniu Diany Szydłowskiej i Emilii Marcjasz - Duet Gaf Studio, artystki i projektantki szkła użytkowego, ornamentów i biżuterii.
W sobotę przy piecu hutniczym można było zobaczyć w akcji Petera Glosika i Józefa Margola z Huty Szkła i Browaru Novosad&Syn w Harrachovie. Ponadto w programie znalazł się wykład pt. "Historia szklarstwa na pograniczu czesko-polskim", który poprowadziła dr Stefania Żelasko - historyk sztuki, specjalistka w dziedzinie historii szkła. Był też czas na warsztaty dla najmłodszych z biżuterią szklaną - zajęcia poprowadziły: Natalia Kryszpin i Edyta Zawodna z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
W sobotę podsumowano również działania w ramach projektu, które muzeum marszałkowskie prowadzi z partnerem z czeskiego Novego Boru.
To jeszcze nie koniec projektu, ale w ciągu 4 lat udało się wybudować hutę na terenie muzeum (Laboratorium Szkła), wraz z całym wyposażeniem, a po stronie czeskiej udało się odnowić Dom Szklarzy i umiejscowić w nim Centrum Informacji Turystycznej. Projekt to również działania miękkie: konferencje, wykłady specjalistów dziedziny szkła, warsztaty, pokazy - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego, która dziękowała partnerom projektu, a także poprzednim dyrektorom Muzeum Karkonoskiego - ś.p. Przemysławowi Wiaterowi, a także Gabrieli Zawile.
Program na 24 października (niedziela):
10.00 – 18.00:
Pokaz wytopu szkła przy piecu hutniczym:
Peter Glosik, Józef Margol
Huta Szkła i Browar NOVOSAD &SYN Harrachov
Przerwa w pokazach 14.00-15.00
12.00-13.00:
Wykład: Tradycyjne techniki szklarskie we współczesnym czeskim szkle XX i XXI w. Oldřich Palata
Historyk sztuki, Muzeum Północnoczeskie Liberec, Uniwersytet Techniczny w Libercu
12.00-15.00:
warsztat grawerowania szkła z udziałem publiczności - Magda Kuźniarz „Szklana Kuźnia” Wolimierz.
Wstęp bezpłatny!