Zasady udziału są proste: uczestnicy mogą dobierać się w maksymalnie 6-osobowe ekipy, a długość utworu nie może przekraczać 5 minut. Ekipy filmowe mają do wyboru dwie formy: fabularną, która ma posłużyć do prezentacji lokalnej odmiany polszczyzny oraz dokumentalną, dzięki której zarejestrowane zostaną przykłady dziedzictwa własnej okolicy, takiej jak tradycyjne rzemiosło, sztuka lub zwyczaje.
Celem konkursu jest zaproszenie młodych ludzi do odkrywania języka w lokalnych odmianach, umiejętności rzemieślniczych i rękodzielniczych, zwyczajów i obrzędów, tańca, muzyki oraz wielu innych elementów dziedzictwa niematerialnego, zaprezentowanie tego bogactwa poprzez film, a także inspirowanie do praktykowania ich w życiu codziennym.
- Zachęcamy dorosłych do promowania konkursu wśród dzieci i młodzieży, a także do okazania im pomocy w zapoznaniu się z jego regulaminem i zasadami. Szczególnie zaś prosimy o wsparcie podopiecznych w dotarciu do osób, które posługują się jeszcze gwarą lub kultywują lokalne tradycje. Niech w ten sposób młode pokolenie poznaje swoje dziedzictwo, swoją kulturę, a następnie, poprzez film niech, „pokaże swój język” innym!
Gotowe obrazy należy przesłać do Narodowego Instytut Dziedzictwa do końca grudnia 2012 roku (ul. Szwoleżerów 9, 00-464 Warszawa). Konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym 2013 roku. Najlepsze prace organizatorzy nagrodzą kamerami cyfrowymi oraz wydawnictwami związanymi z tematyką zabytków.
Szczegółowe informacje, regulamin konkursu na stronie: www.edd2012.pl