Otwarcie nowego wydziału to odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się szpitale. Ponadto kandydaci na studia zyskają większą możliwość wyboru wymarzonego kierunku, a kadra akademicka będzie miała możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych.
Województwo dolnośląskie będzie wspierać tworzenie Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej i jego funkcjonowanie poprzez realizację wspólnych medycznych projektów szkoleniowych i tworzenie programów profilaktycznych oraz poprzez zaangażowanie we współpracę szpitali specjalistycznych prowadzonych przez samorząd województwa.
Trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej – podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały.
To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach - dodaje prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Będzie ona oparta na takich filarach, jak: badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm. Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie.
Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. Współpracę z uczelnią zadeklarowało również Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed. Wydział Medyczny na Politechnice ma zostać uruchomiony w nowym roku akademickim 2023/2024. Na pierwszym roku studiować będzie 60 osób.