W auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego odbył się finał Akademii Przedsiębiorczości dla uczniów szkoły ponadpodstawowej i studentów. Inicjatywa Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ma rozwijać świadomość ekonomiczną uczestników i kreatywność u progu dorosłego życia.
5 miesięcy - 47 uczestników - 9 trenerów - 11 warsztatów z 8 zakresów tematycznych i 36 godzin zajęć - to pilotażowa edycja Akademii Przedsiębiorczości w liczbach, które przedstawiła Katarzyna Harbul-Bała na wstępie wtorkowego finału.
Finał, podczas którego swoje pomysły na biznes prezentowała grupa najmłodsza, miał miejsce 24 maja 2019 roku. Z kolei 4 czerwca 2019 swoje plany na biznesową przyszłość pokazali starsi uczniowie oraz studenci.
Uczestnikom bardzo się podobało, że były to zajęcia w małych grupach - maksymalnie 20-osobowych. Świetna współpraca na linii trener - uczestnik. To były warsztaty, więc w praktyce mogli sprawdzić swoje umiejętności. To już nie są ci sami ludzie, z którymi zaczynaliśmy w lutym - są pewniejsi siebie, wiedzą lepiej jak wyciągać informacje z rynku. Kilku studentów będzie zaczynało już swój biznes w te wakacje - powiedziała K. Harbul-Bała, która cieszy się, że Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego mogła pobudzić młodych ludzi do działania.
W Rzemiosłach Elwira Pindyk zaszczepiła we mnie gen ekonomiczny, a KARR pomaga dostarczając bardzo dużo wiedzy w krótkich spotkaniach, popartych praktyką. Dowiedziałem się np. jak rozwiązywać konflikty, problemy w dużych korporacjach, bo jeden mały problem może mieć bardzo duże znaczenie dla całej firmy, a to nie jest mile widziane - powiedział Patryk Prusinowski, student I roku ekonomii, który wraz z kolegą i koleżanką stworzył pomysł aplikacji, dzięki której można zlecać zrobienie zakupów, co ma być wygodne zarówno dla studentów, seniorów, osób niepełnosprawnych, jak i... leniwych.
Stworzyłyśmy kawiarnię z domowymi wypiekami. Stawiamy na jakość, chcemy pokazać, że gastronomia nie musi być nudna i oklepana - powiedziała Marta Lipnicka z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. - Nauczyliśmy się wykorzystywać swoje możliwości, umiejętności. Wiemy, że mały problem może zaburzyć działania projektu, firmy - dodała uczennica.
W trakcie finałowego spotkania w auli WEZiT UE, młodzież i studenci prezentowali swoje pomysły na biznes, a oceniało je jury złożone z organizatorów (KARR), sponsorów, uczelni, szkoły czy Starostwa Powiatowego.
To 10 grup - 10 prezentacji - 10 pomysłów, które w większości mają ogromne szanse na realizacje. Kawiarenki, galerie sztuki, platformy zakupowe czy studio animacji. Jury najbardziej przekonała jednak aplikacja „Multibilet” umożliwiająca zakup wejściówek do wszystkich atrakcji turystycznych w regionie oraz pomysł na firmę TREE, produkującą meble z litego drewna. Autorem pierwszej jest student WEZiT – Arkadiusz Adamowicz. Autorami drugiego pomysłu są uczniowie ZSRA Natalia Lewandowska, Wiktoria Mękal oraz Jakub Rulkowski - informują organizatorzy, którzy zapowiadają kolejną edycję na znacznie szerszą skalę, bowiem zainteresowanie jest bardzo duże.