Wniosek jeleniogórskiego MZK jako jeden z sześciu dokumentów zakwalifikowanych do dofinansowania został pozytywnie oceniony zarówno formalnie i merytorycznie. Pod względem ilości punktów znalazł się on na drugim miejscu zdobywając niemal 30 na 36 punktów.
Wartość całego zadania to ponad siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota około 2 mln 332 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych spółki.
– Za te pieniądze zamierzamy kupić pięć zupełnie nowych autobusów średniej wielkości. Ponadto wybudujemy nowy budynek z myjnią dla autobusów. Ustawione zostaną też nowoczesne tablice informacyjne dla pasażerów. Będą one informowały o realnej godzinie przyjazdu autobusów, o ich opóźnieniu czy innych odchyłkach od rozkładu jazdy. Takie tablice funkcjonują już w kilku miastach w Polsce, np. w Zielonej Górze czy we Wrocławiu.
Patrząc od wewnątrz zakładu umożliwi to sterowanie komunikacją w czasie rzeczywistym. Nasi pracownicy będą widzieli, gdzie dany autobus się znajduje i z jakim opóźnieniem czy przyspieszeniem porusza się po mieście. Pasażer natomiast będzie miał wycinek tego zapisu poprzez wyświetlenie na ekranie na przystanku informacji za ile minut autobus danej linii przyjedzie – mówi Marek Woźniak, prezes spółki MZK.
Początkowo takie tablice zostaną ustawione na sześciu przystankach, z czasem pojawią się w kolejnych miejscach. Jeleniogórski wniosek trafi teraz do ostatniej oceny strategicznej, dokonywanej przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Jest to już jednak tylko formalność.
Przetargi na zakup autobusów, budowę myjni i ustawienie tablic zostaną ogłoszone i rozstrzygnięte jeszcze w tym roku. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.