
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Pasiekę dostaliśmy jako prezent od Fundacji EkoRozwoju, za co dziękuję - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Najważniejsze jest, żebyśmy żyli zgodnie z naturą - zakładamy łąki kwietne, maksymalnie oszczędzamy drzewa, a teraz powstaje pasieka - dodał prezydent.
Zapylacze znikają nawet z obszarów chronionych. Bez nich nie będzie naszego życia, gospodarki - ubolewa Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju. - Chcemy chronić zapylacze, realizujemy nasadzenia drzew na pograniczu, ważne są też kwietne łąki - dodał K. Smolnicki.
To bardzo dobrze, że taka pasieka powstała w Jeleniej Górze - to znak, że miasto jest otwarte. Życzę sobie tego, żeby to był przyczynek do większej akcji. Na terenie całego Dolnego Śląska chcemy takie miejsca zakładać i zapraszamy włodarzy do kontaktu z nami - powiedział Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.
Wystawa pokazuje pszczoły i dzikie zapylacze, pożytki z nich, zagrożenia i ich źródła oraz metody ratowania zapylaczy. Można też dowiedzieć się: ile czasu zajmuje wyprodukowanie jednej łyżki miodu? Jaki owad, zaraz po pszczole miodnej, jest najlepszym zapylaczem roślin uprawnych? Dlaczego nie należy stosować oprysków, kosić trawników oraz warto wstrzymać się z wiosennymi porządkami w ogródku? - dodają organizatorzy wystawy.