Pasieka powstała dzięki współpracy pomiędzy Fundacją EkoRozwoju a miastem Jelenia Góra.
Działania mające na celu ochronę pszczół i dzikich zapylaczy prowadzone są na pograniczu polsko-niemieckim. Obejmują one tworzenie kwietnych łąk, nasadzenia miododajnych drzew, szkolenia dla pszczelarzy, edukatorów i służb gminnych oraz działania edukacyjne i promocyjne. Celem programu jest zaangażowanie lokalnych władz i społeczności w ochronę zapylaczy, których rola przyrodnicza i gospodarcza jest nie do przecenienia - podkreślają przedstawiciele Fundacji EkoRozwoju.
Pasiekę dostaliśmy jako prezent od Fundacji EkoRozwoju, za co dziękuję - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Najważniejsze jest, żebyśmy żyli zgodnie z naturą - zakładamy łąki kwietne, maksymalnie oszczędzamy drzewa, a teraz powstaje pasieka - dodał prezydent.
Ważnym elementem miejskiej pasieki ma być edukacja dzieci ze szkół podstawowych, które będą zapraszane do siedziby MPGK przy ul. Mickiewicza.
Zapylacze znikają nawet z obszarów chronionych. Bez nich nie będzie naszego życia, gospodarki - ubolewa Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju. - Chcemy chronić zapylacze, realizujemy nasadzenia drzew na pograniczu, ważne są też kwietne łąki - dodał K. Smolnicki.
To bardzo dobrze, że taka pasieka powstała w Jeleniej Górze - to znak, że miasto jest otwarte. Życzę sobie tego, żeby to był przyczynek do większej akcji. Na terenie całego Dolnego Śląska chcemy takie miejsca zakładać i zapraszamy włodarzy do kontaktu z nami - powiedział Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.
Władze miasta zapewniają, że pasieka będzie rozwijana, a pozyskiwany miód będzie rozdawany mieszkańcom.
Od 1 do 16 września w Muzeum Przyrodniczym można oglądać wystawę edukacyjną "Po co nam pszczoły?".
Wystawa pokazuje pszczoły i dzikie zapylacze, pożytki z nich, zagrożenia i ich źródła oraz metody ratowania zapylaczy. Można też dowiedzieć się: ile czasu zajmuje wyprodukowanie jednej łyżki miodu? Jaki owad, zaraz po pszczole miodnej, jest najlepszym zapylaczem roślin uprawnych? Dlaczego nie należy stosować oprysków, kosić trawników oraz warto wstrzymać się z wiosennymi porządkami w ogródku? - dodają organizatorzy wystawy.