Projekt udało się zrealizować dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród Romów. W zajęciach uczestniczyło dziesięcioro dzieci, ale odtworzeniem historii zajęły się całe rodziny. Okazało się, że ma to dla nich bardzo duże znaczenie.
- Zajęcia były dla maluchów bardzo przydatne. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie korzystaliśmy z telewizji i internetu rozmawialiśmy w domach o naszych przodkach, teraz ta tradycja to rzadkość. Nasze dzieci nie znają więc historii swojej rodziny, a ten program sprawił, że odtworzyliśmy ją przynajmniej w części – powiedział Bronisław Suchy, prezes Stowarzyszenia Romów w Kowarach.
To jedna z wielu inicjatyw na rzecz integracji dwóch społeczności. W ostatnim czasie zrealizowano program w ramach którego Romowie zajęli się sprzątaniem miejskich ulic. Obecnie trwają przygotowania do wdrożenia projektu, którego celem będzie nauka tańca i śpiewu, czyli tego, co właściwie jest w pisane w kulturę tej społeczności. Będzie to dla nich szansa na rozwój i pracę, w sposób szczególnie pasujący do cygańskiej kultury.