Sztuka Ulrich Hub opowiada o chytrym lisie, klasycznej postaci z bajek, oraz o tym, dlaczego czasem tak trudno nam dostrzec prawdę, zwłaszcza gdy dotyczy nas samych. Będzie to pełna szalonych zwrotów akcji, a zarazem dająca do myślenia historia o szczerości i obłudzie – sprawach, które od czasów Ezopa ani trochę nie przestały być aktualne.
Współczesny niemiecki pisarz Ulrich Hub to mistrz zabawnych dialogów i przewrotnego humoru. Rozpoznawalność przyniosły mu takie dzieła jak „Kangur” czy „Ostatnia owca”. W Polsce stał się znany przede wszystkim z tekstu „Na arce o ósmej”, który miał również wersję teatralną, a premiera w Zdrojowym Teatrze Animacji odbyła się w 2010 w reżyserii ówczesnego dyrektora Bogdana Nauki.
„Lisy nie kłamią” w 2014 znalazła się na liście Białych Kruków – White Ravens. Jest to lista najbardziej godnych uwagi książek dla dzieci z całego świata, przygotowywana corocznie przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium.
Interpretacja tej historii wcale nie jest łatwa: fabuła Ulricha Huba wbrew pozornej prostocie jest dość zaskakująca, a coś, co początkowo wygląda na niewinną historię o zwierzętach w podróży, okazuje się moralitetem, w którym stawiane są pytania o prawdę i kłamstwo, pożytki i zagrożenia wynikające z zaufania drugiej osobie czy skutki odrzucania innych z powodu stereotypów.
Reżyseruje Anna Wolszczak, która w swojej twórczości skupia się na budowaniu autorskiego języka teatru wizualnego oraz materii ożywionej. W procesie twórczym lubi balansować pomiędzy działaniami fizycznymi, performansem i sztukami wizualnymi. Interesuje się psychologią młodzieży, dlatego często w swoich spektaklach porusza tematykę dorastania i cykliczności. Jest absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu (2021) oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2015). Stypendystką Programu Erasmus w Rose Bruford College w Londynie (2018) oraz Uniwersytetu Pétera Pázmánya w Budapeszcie (2014). Współpracuje z wieloma polskimi teatrami, m.in. Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem Maska w Rzeszowie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek.
Z kolei za scenografię i lalki odpowiada Marek Idzikowski, a muzykę skomponowała Katarzyna Bem.