Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 11982
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Premiera z owacjami, czyli miłość i nienawiść w Norwidzie

Piątek, 4 października 2024, 22:02
Aktualizacja: 22:05
Autor: Manu
Jelenia Góra: Premiera z owacjami, czyli miłość i nienawiść w Norwidzie
Fot. MT
Widzowie owacją na stojąco przyjęli premierę „Romea i Julii”, słynnej tragedii o miłości i nienawiści Szekspira w reż. Grzegorza Brala. Spektakl Teatru im. Cypriana Kamila Norwida zainaugurował 51. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne.

Dwoje młodych kochanków z Werony, dwa skłócone rody i tragedia, która zbliża się nieuchronnie. Co z tego wyniknie − wszyscy wiemy. Aktorsko przedstawienie Grzegorza Brala wypada znakomicie, ma bardzo dobre tempo, a sama finałowa scena z udziałem dwojga młodych jest wiarygodna i ekspresyjna jak ich pierwsza wspólna scena na balu u Kapuletich. Efektowne układy choreograficzne opracowane przez Ernestinę Papazyan i Adama Bety nadają nie­którym scenom chara­kter symboliczny.

W po­jedynkach i tańcach aktorzy dają dowody ogromnej spra­wności i w tym również są bliscy wymaganiom i stylowi angielskiej sceny doby Szeks­pira. W budowaniu nastroju, w sygnalizowaniu je­go zmian uczestniczy muzyka Leszka Możdżera, dosko­nała jako integralny składnik przedstawienia. Do tego wyjątkowa scenografia autorstwa Roberta Florczaka i zgrabnie skomponowane przez Alicję Grucę kostiumy. Wszystko estetycznie ze sobą współgra, nie ma wizualnych dysonansów mimo zmian, jakie zachodzą na scenie.

Romeo Monteki Jakuba Głukowskiego, grany współcześnie, naturalnie, to postać charyzmatyczna, silna, pełna niuansów, trzymająca w napięciu w każdej minucie. Maria Adamska jako Julia Kapuleti za­chwyca świeżością, naturalnością i wdziękiem, a w scenie balkono­wej wibruje niepokojem, trawi ją wewnętrzna gorączka. Udana jest też Niania w interpre­tacji Katarzyny Baran, której udało się pogłębić charakterystykę tej postaci, oddać jej chytrość, przebie­głość i wyrafinowanie.

W dość dobrze zgranym zespole wyróżnili się szczególnie: Anna Ludwicka–Mania (w roli rodziców Julii), Tadeusz Wnuk (ojciec Laurenty i Książę), Tomasz Marczyński (Tybalt), Robert Mania (Merkucjo i Benwolio, bratanek Montekiego, przyjaciel Romea), Małgorzata Osiej (Baltazar, sługa Romea) i Andrzej Kępiński (Parys). W znaczących epizodach pojawili się także: Iwona Lach (Monteki), Agata Darnowska (sługa Montekich), Marta Kędziora–Nowaczek (aptekarz) i Magdalena Kępińska (sługa Kapuletich). A finałowy monolog Tadeusza Wnuka w roli ojca Laurentego jest jedną z najmocniejszych stron spektaklu.

W sobotę 5.10. w ramach 51. JST o godz. 19 będzie można zobaczyć Musical "Kuguar" Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu.

Twoja reakcja na artykuł?

16
76%
Cieszy
1
5%
Hahaha
2
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
225
Tak
21%
Nie
62%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
17%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
 
112
Stłuczka między Sobieszowem a Pakoszowem
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group