Spotkania odbywają się w ramach programu unijnego Sokrates – Comenius. Szkoły biorące udział w takich projektach, dzieląc się własnymi doświadczeniami, wypracowują nowe metody pozwalające rozwiązać ich problemy.
Jednocześnie uczestnicy poznają systemy edukacyjne w poszczególnych krajach i kulturę organizacyjną szkół partnerskich. Mają możliwość przenoszenia dobrych wzorców do swoich szkół oraz dokonywania zmian w obszarach, które tego wymagają.
Trzy lata temu III LO otrzymało propozycję wzięcia udziału w programie organizacji rozwoju szkoły ze szkoły średniej w Valkeakoski w Finlandii, miasta partnerskiego Jeleniej Góry od 1979 roku.
– Program rozpoczął się we wrześniu 2005 wizytą dyrektorów szkół biorących udział w projekcie: Valkeakosken Lukio, Babits Mihaly Gimnazium z Budapesztu i wspomnianego III LO – mówi Joanna Winiarska, nauczycielka języka angielskiego z III LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych.
Szkoła średnia w Valkeakoski, jako koordynująca, stworzyła stronę internetową projektu, główny środek komunikacji pomiędzy uczestnikami.
Oprócz strony głównej każda szkoła ma do dyspozycji swój portal, na którym umieszcza materiały. Adres strony to: www.peda.net/veraja/valkeakoski/lukio/comenius
Strona główna jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
– Jesienią 2005 nauczyciele i uczniowie szkół partnerskich podczas warsztatów, a rodzice podczas zebrań z wychowawcami, rozmawiali o tym, co ma wpływ na atmosferę panującą w szkole – wyjaśnia Maria Bieleń, dyrektorka ZSOiT.
Wiosną tego roku odbyła się pierwsza wizyta robocza koordynatorów projektu, nauczycieli i uczniów na Węgrzech.
– Cel: przygotowanie ankiety dla nauczycieli i uczniów, pozwalającej zbadać poziom ich satysfakcji dzięki pracy w szkole – dodaje Andżelika Fabijańska, anglistka, odpowiedzialna za umieszczanie informacji na polskiej stronie internetowej projektu.
Ankiety zostały przeprowadzone we wszystkich szkołach partnerskich i poddane analizie, a rezultaty porównane podczas „spotkań internetowych”.
Dyrektorzy spotkają się ponownie w dniach 15 – 17 listopada w Jeleniej Górze. Tym razem gospodarzem będzie III LO. Rezultaty ankiet zostaną porównane, co pomoże określić, co w szkołach wymaga jeszcze poprawy.
Program będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.
<b> Korzyści z udziału w takim projekcie </b>
Uczniowie zdobywają nowe umiejętności: komunikacji, prezentacji, podejmowania decyzji. Wzrasta ich kreatywność, uczą się pracy w zespole. W kontaktach z rówieśnikami innych krajów zdobywają motywację do pogłębiania wiedzy.
Nauczyciele poznają różne systemy edukacji i metody nauczania, co pobudza ich do wprowadzania innowacji w nauczaniu. Dyrekcje udoskonalają metody zarządzania.
W szkołach zwiększa się motywacja nauczycieli i uczniów. Uczniowie są bardziej zainteresowani nauką i osiągają lepsze wyniki.