Cytowany we wspomnianym artykule wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny stanowi podstawę działań miłośników czworonogów, którzy uważają, że wprowadzone w Parku Zdrojowym w Cieplicach i parku przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zakazy, stanowią ograniczenie swobody poruszania się, które przysługuje również właścicielom psów. Istotnym argumentem podnoszonym na drodze sądowej są też zapisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.
Jak czytamy w wyroku NSA dotyczącym podobnej uchwały Rady Miejskiej w Wołowie (dolnośląskie), czystość w takich miejscach pozwalają zachować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich pupilach.
Sprawę regulaminu poruszyła już 25 marca 2015 r. grupa mieszkańców Jeleniej Góry, która w piśmie do przewodniczącego Rady Miejskiej podnosiła wyżej wymienione argumenty. W odpowiedzi udzielonej 12 czerwca 2015 r. Leszek Wrotniewski poinformował, że 19 maja 2015 r. nad tematem pochyliła się Komisja Gospodarki Komunalnej i wyjaśnia co następuje:
Zakaz wprowadzania zwierząt do Parku Zdrojowego był podyktowany szczególnym charakterem tego parku i koniecznością uwzględnienia potrzeb głównych użytkowników tj. kuracjuszy Uzdrowiska Cieplice.
Przewodniczący Rady Miejskiej podkreśla, że uchwała dot. parku przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego została podjęta na wniosek proboszcza tamtejszego kościoła dlatego, że jest to cmentarz będący terenem zabytkowym. Leszek Wrotniewski w odpowiedzi zwraca uwagę, że uchwała nie została zakwestionowana przez organ nadzoru, jakim jest Wojewoda Dolnośląski.
W związku z powyższym 7 lipca uchwała została zaskarżona przez mieszkankę Jeleniej Góry do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Od autora
W Jeleniej Górze w siedmiu parkach wprowadzono regulaminy, z czego w pięciu przypadkach nie ma zakazu wprowadzania psów. Sporną kwestię rozstrzygnie organ do tego uprawniony, ale należy też zwrócić uwagę na brak konsekwencji władz miasta, bowiem teren przy Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wielokrotnie zamienia się w tymczasowy parking, a 9 września będzie areną spektaklu portugalskiego teatru ulicznego w ramach projektu „Znaki w przestrzeni”. Zatem przejście przez park z psem na smyczy jest kategorycznie zabronione, a parkowanie i rozrywka na dawnej nekropolii władzom nie przeszkadza...