– W ostatnich wyborach Marek Obrębalski i ja byliśmy po przeciwnych stronach barykady, ale rok temu uznaliśmy, że jeśli chodzi o sprawy jeleniogórskie myślimy tak samo – powiedział na początek konwencji KWW „Razem dla Jeleniej Góry”, która odbyła się w hotelu Mercure, Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta i kandydat do rady miasta.
Dodał, że dzięki temu porozumieniu udało się w ciągu roku przygotować miasto do przyjęcia ogromnych środków unijnych, co pozwoliło na niespotykany w najnowszej historii rozwój i ruch inwestycyjny w Jeleniej Górze. Podkreślił, że poparcie dla takiej postawy wyraziło wielu mieszkańców, którzy chcieli działać dla dobra miasta i regionu ponad partyjnymi podziałami.
– Mówię do was z jednego z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszego miejsca na Dolnym Śląsku – powiedział gość konwencji Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. Dostał od zebranych oklaski. Zaznaczył, że założony przez niego ruch zyskał poparcie wielu znanych działaczy i samorządowców. Część z nich dotarła dziś do stolicy Karkonoszy. Był, między innymi, prezydent Bolesławca Piotr Roman.
Rafał Dutkiewicz wyraził zaniepokojenie, że po 20 latach samorządności lokalnej wielu polityków chce „zagrabić” pole działalności społecznej kierując się tylko dobrem reprezentowanych przez siebie partii. Zachęcił też do głosowania na Marka Obrębalskiego. – Byłem w mieście, widziałem. Mój syn powiedziałby „szacun”! – dodał szef Wrocławia.
Przedstawiono kandydatów z regionu jeleniogórskiego do Sejmiku Wojewódzkiego. Listę otwiera Marek Obrębalski. Są na niej: Jerzy Zieliński, Wiktor Marconi, Adam Balcer, Ryszard Wach, Szymon Pacyniak i Bogusław Szeffs. Jeśli Marek Obrębalski zostanie wybrany na prezydenta miasta, automatycznie zrzeknie się ewentualnego mandatu do Sejmiku Wojewódzkiego.
Marek Obrębalski w swoim przemówieniu nawiązał do 20.lecia samorządu w Polsce. – Wtedy samorządy działały na zupełnie innych zasadach: miastami rządziły zarządy, a ich szefów nazywano prezydentami. Dziś prezydent ma osobistą odpowiedzialność za to, co w mieście się dzieje – powiedział.
Dodał też, że Jelenia Góra przeżywa obecnie dobry okres. Udało się znaleźć finansowanie dla wielu oczekiwanych inwestycji nie nadwyrężając budżetu, który jest zadłużony na 12 procent przy 60 dopuszczalnych przez konstytucję. Marek Obrębalski przypomniał, że kiedy obejmował urząd, dług wynosił około 30 procent.
– Nie brakuje jednak osób, które są niezadowolone z tego stanu, z tego, że w Jeleniej Górze będą w końcu termy i inne oczekiwane inwestycje – mówił Marek Obrębalski. Zaapelował, aby w samorządzie nie kierować się z góry wyznaczoną linią partii, ale interesem miasta. – Partyjnictwo to nowotwór! – zaznaczył.
Miłosz Sajnog wyczytał listy kandydatów na radnych. W sumie z KWW „Razem dla Jeleniej Góry” wystartuje 35 osób. Liderami list są: Miłosz Sajnog, Bożena Wachowicz-Makieła i Józef Zabrzański, który do komitetu przyszedł z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród kandydatów znajdują się przedstawiciele różnych środowisk.
Liczna jest reprezentacja sportowców: choćby Małgorzata Myćka, Marzena Stochaj, Artur Czekański, Leszek Oleksy, Mirosław Wieczorkiewicz. Są kupcy: Danuta Wójcik (była przez kilka miesięcy radną Wspólnego Miasta), Jan Gniadzik, Piotr Piątek.
Są ludzie związani z edukacją, choćby były kurator oświaty w Jeleniej Górze i ex-dyrektor Budowlanki Andrzej Szustak. Nie brakuje tych, którzy w poprzednich kadencjach byli już w radzie: Zygmunta Jankowskiego (w latach 1998 – 2002 radny SLD) oraz Józefa Rypińskiego (w poprzedniej kadencji reprezentował środowiska katolickie).
Są też przedstawiciele młodzieży: Stanisław Fejdych, Paweł Mierzwiński, Grzegorz Bielewicz. Sporo kandydatów to panie, oprócz wymienionych startuje była naczelna pielęgniarka szpitala wojewódzkiego i jego rzeczniczka Irena Godlewska, Lidia Jamer, Anna Bałkowska, Katarzyna Krupianowicz, Anna Dec Zet.
Z wyrazami poparcia zwrócił się do zebranych wiceszef rady powiatu Marek Mikrut, który jakiś czas temu zrezygnował z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Poinformował też o zawiązaniu się lokalnych komitetów wyborczych, które wesprą działania Dutkiewicza. KKW „Razem dla Jeleniej Góry” będzie wydawał gazetkę, w której przedstawi poszczególnych kandydatów do rady miasta i sejmiku.
Jak nas poinformował Wiktor Marconi, współwydawca Tygodnika Jelonka.com, w związku ze startem w wyborach udał się z dniem dzisiejszym na bezterminowy urlop i zawiesił swoją działalność wydawniczo-publicystyczno-dziennikarską na łamach portalu i tygodnika Jelonka.com