Przypomnijmy, że program „Wspólne działanie – lepsze jutro” autorstwa MOPS oraz PCKK w Jeleniej Górze jest skierowany do mieszkańców naszego miasta z obszaru objętego Lokalnym Programem Rewitalizacji. Zainaugurowany 7 października br. uroczystym festynem – projekt zaktywizował i włączył w nurt działań społecznych, i zawodowych 100 osób (dzieci, młodzież i dorosłych), z których ponad 40 wzięło udział we wczorajszym spotkaniu integracyjnym.
– Pierwsze spotkanie z cyklu Rodzinny wypad do... miało na celu zintegrowanie uczestników i organizatorów programu „Wspólne działanie – lepsze jutro”. Ale nie tylko. Jego ideą było też uzmysłowienie dzieciom i ich rodzicom, jak wiele ma do zaoferowania Książnica Karkonoska. Właśnie dlatego, we wstępnej fazie zwiedziliśmy placówkę wzdłuż i wszerz, a dopiero później przystąpiliśmy do właściwej części spotkania – mówiła nam Anna Gomułka, manager klienta w programie MOPS i PCKK.
Istotnie bowiem, na początku spotkania rodzice i ich pociechy, uczestnicy programu poznali zasady funkcjonowania Książnicy Karkonoskiej, zobaczyli imponujące zbiory jej archiwum, jak również przyjrzeli się nieco bliżej konkretnym działom dostępnym w centrum, m.in. czytelni, dźwiękoszczelnemu pomieszczeniu do pracy w grupie, sali ze stanowiskami komputerowymi i oczywiście – biblioteki dziecięco młodzieżowej.
Następnie, uczestników programu podzielono na dwie grupy. Dorośli i młodzież wzięli udział w wykładzie Danuty Sadownik dotyczącym skutecznych metod i technik komunikacji, z kolei dzieci, w lekcji bibliotecznej, a potem grach edukacyjnych i wspólnej zabawie klockami LEGO.
– Program „Wspólne działanie – lepsze jutro” umożliwia jeleniogórzanom zarówno zdobycie czy rozwinięcie kwalifikacji zawodowych, jak i uczestnictwo w kulturze. Moim zdaniem, tego typu projektów powinno być coraz więcej. Inicjatyw, które służą społecznej integracji, a przy tym edukacji poprzez zabawę skierowanej do dzieci. To naprawdę coś! – mówi nam Elżbieta Haustow, pracownik Książnicy Karkonoskiej.
Program „Wspólne działanie – lepsze jutro” jest współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu realizowanego wspólnie przez MOPS i PCKK jest Miasto Jelenia Góra. Więcej informacji na stronach internetowych: www.pckk.pl, wspolnedzialanie.mops.jelenia-gora.pl oraz w serwisie facebook.