Jak podkreślają przedstawiciele KARR-u, misją akademii ma być wyposażenie uczestników w podstawowe umiejętności, dzięki którym będą mogli: świadomie wybierać zawód wykorzystując swoje naturalne zdolności, podejmować ryzykowne decyzje bez strachu i brać za nie odpowiedzialność, nauczyć się pracy w zespole i rozwiązywać problemy, pozyskiwać pieniądze na własny biznes oraz świetnie liczyć, planować, oszczędzać.
Nie bądź dzban, startuj z nami - głosi hasło pilotażowego projektu.
W konferencji prasowej, ogłaszającej powstanie Akademii Przedsiębiorczości, wzięli udział organizatorzy i partnerzy. Poza Piotrem Miedzińskim - prezesem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, byli to: Krzysztof Wiśniewski - starosta jeleniogórski, Michał Sosnowski - przedstawiciel Uniwersytetu Ekonomicznego - Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Anna Szydłowska-Robak - dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, Barbara Marszałek-Szurek - dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 13 w Jeleniej Górze oraz Jarosław Kujda z jeleniogórskiego Leroy Merlin.
W pilotażowym projekcie ma uczestniczyć w sumie około 60 uczniów i studentów. W kolejnych edycjach Akademia Przedsiębiorczości ma się rozwijać o kolejne szkoły, partnerów i sponsorów. Jeleniogórski starosta już deklaruje, że placówki prowadzone przez Powiat Jeleniogórski chętnie przystąpią do projektu. Póki co, przez 4 miesiące
Pomysł rodził się w naszych głowach od kilku lat - zaznacza Piotr Miedziński. - Ruszamy pod koniec lutego, bądź na początku marca - dodał prezes KARR-u.
Jak opowiadała Katarzyna Harbul-Bała z KARR-u, warsztaty będą obejmować 5 modułów: pierwszy - świadome wybranie zawodu, drugi - wystąpienia publiczne, trzeci - zarządzanie pomysłem, umiejętność pracy w zespole, czwarty - pisanie biznesplanów/ skąd wziąć pieniądze na biznes, a piąty - prezentację i wybór najlepszego projektu.
Program dostosowano też do możliwości dzieci z klas I-III. W tym przypadku będą zajęcia z zarabiania i oszczędzania, gospodarowania pieniędzmi, szukania i stwarzania okazji oraz praca w grupie - pomysł na biznes i jego prezentacja.
Dyrektorki jeleniogórskich szkół nie kryły zadowolenia, że to podopieczni ich placówek mają szansę uczestniczyć w pilotażowym projekcie i są pełne optymizmu. Jak podkreślali organizatorzy, wybór Uniwersytetu i Rzemiosł był naturalny ze względu na dotychczasową współpracę, a "Trzynastce" gratulowali odwagi i liczą, że inicjatywa przyniesie pozytywne efekty.