Uczestnicy pleneru wykonali prace techniką pastelową – taką, jaką tworzył patron szkoły Stanisław Wyspiański. Prace stworzone podczas pleneru wezmą udział w konkursie „Ocalić od zapomnienia – Obrona Lwowa” ogłoszonym przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział w Jeleniej Górze.
Zanim przybyli goście mogli obejrzeć efekty pleneru, w szkolnej auli zaprezentowano etiudę "Święto wiosny", o której pisaliśmy szerzej po premierze w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego, która miała miejsce 15 września. Następnie przyszedł czas na otwarcie wystawy pamiątek związanych z Odzyskaniem Niepodległości. Pamiątki zostały zebrane i opisane przez uczniów pod opieką Anny Czaplickiej – nauczycielki historii. Wśród eksponatów znalazły się m.in. monety II Rzeczypospolitej.
Przedstawiciele władz miasta i Rzemiosł, podziękowali uczestnikom wręczając pamiątki i dyplomy, a ponadto wyróżniono Hotel Cieplice i Justynę Szczygielską z Informacji Turystycznej w Jeleniej Górze, wręczając statuetki "Przyjaciel szkoły".
- Zrobię wszystko, by w 2019 roku odbyły się tutaj plenery, ale dla nauczycieli - zadeklarowała Maria Len, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Regionu Dolnośląskiego, która była zachwycona inicjatywą jeleniogórskiej placówki.
Podsumowaniem wieńczącym całe przedsięwzięcie będzie wystawa pokonkursowa „Ocalić od zapomnienia – Obrona Lwowa” w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze, której wernisaż zaplanowano na 11 listopada 2018 roku. Wystawa czynna będzie do końca grudnia 2018 roku. Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.